kilic2Sevgili dostlar, tekrar ediyorum; bizleri, aydınları memnun etmek çok zordur.

” Çeşitli konularda çözüm üretirken her zaman en doğrunun kendi düşünceleri doğrultusunda hareket etmek olduğunu, diğer fikirlerin ya eksik ya da işe yaramaz olduğunu düşünmek…”

İşte bizim bir türlü bir araya gelemememizin, bölük pörçük kalmamızın en önemli nedeni, aydın olma, dolayısıyla düşünme, irdeleme, yorumlama, yargılama gücüne sahip olmaktır. YANİ BİR ANLAMDA OKUMUŞ YAZMIŞ, FİKRÎ DÜZEYİ YÜKSEK BİRİ OLMAK,  BİR YERDE BİZLERİN İKTİDARININ ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL… NE BÜYÜK İRONİ…

Çünkü herhangi bir konuda azıcık sizden farklı düşünen biri, eğer fikirleri doğrultusunda hareket edilmediğini görürse ya küsüp köşesine çekiliyor, ya da bir tabela partisi kurup “küçük olsun benim olsun” zihniyetinde siyasi yaşamını sürdürüyor. Bu sun’i bölünmelerden de en büyük zararı halk çekiyor.

Oysa karşı cenah halkın cehaleti ve fukaralığı ile beslendiği için onların hedef kitlelerine ulaşmaları ve bir arada tutmaları o kadar kolay ki… 3-5 kg erzak, biraz din istismarı, biraz yalan dolan, büyük kitleleri peşlerinden sürüklemeye yetiyor. Ne bir bölünme, ne bir çatlak…

Büyük Atatürk’ün dehası, tüm bu kitleleri ortak amaç etrafında kilitlemeyi başarabilmiş olmasındadır. İşte şimdi de bizlerin ihtiyacı olan böyle bir liderdir. Ben, eğer bu lider Kılıçdaroğlu olarak temayüz ederse onu, Hikmet Çetin’se ya da Sabih Kanadoğlu, Deniz Baykal, Onur Öymen’se onları desteklememiz gerektiğini vurguluyorum. Bu hususta ben sizler gibi düşünmeyebilirim, siz de benim gibi. Ama ortak zemin mutlaka bulunmalıdır. Baykal benim nezdimde tanıdığım en dürüst ve ilkeli liderdir; ancak ondan beklediğim şudur:

Görülüyor ki Baykal’ın liderliğinde parti iktidara gelemiyor. Doğru ya da yanlış, bunun nedenleri üzerinde durmayacağım.  Ama bu kaçıncı seçimdir ki, bizler hep muhalefette kalmaya mahkum oluyoruz. Ben Sayın Baykal’ın memleketin bu hassas döneminde kişisel beklentilerinden, CHP Genel Başkanlığı sevdasından kendi isteğiyle vazgeçmesini ve halkın gözünde sempati kazanmış birini örneğin Kılıçdaroğlu’nu aday göstermesini beklemekteyim. Bu özveri inanınız çok önemlidir. Ayrıca CHP’nin şu an partide olmayan önemli isimlerinin geri çağrılması da 72 yaşındaki Baykal’ın ne kadar birleştirici bir lider olduğunu gösterecektir. Koltuğunu kendi eliyle bırakması, “Baykal varken ben CHP’ye oy vermem” diyen, menfi propagandadan etkilenmiş, bu oyuna gelmiş seçmenin de ezberini bozacaktır.

Uğur GÖRGÜLÜ
21 Mart 2010 Samsun