Karikatristlerin_gznden_12_Haziran_2011_seimi_Seçimler üzerinden 1 aydan fazla bir zaman geçti. Yani duygusal şokları atlatarak, aklı selim tahliller yapabileceğimiz bir dönemdeyiz artık.

12 Haziran seçimleri sonucunda CHP %26 oy aldı. AKP ise neredeyse %50. Peki bu sonuçlar her iki parti için de başarı mı değil mi? Nereden baktığınıza bağlı aslında.

CHP bir önceki genel seçimlerde DSP ile birlikte %20.80 oranında bir oy almıştı; şimdi ise tek başına %25.92. Yani bu hesaba göre oylarını %5.12 arttırmış. DSP’nin oylarını da eklersek bu artış en fazla %5.22 olur.

AKP’ye baktığımızda; geçen seçimlerdeki %46,7 olan oy oranını, son seçimlerde %49.92’a çıkarmayı başarmış. Artış oranı %3.22, üstelik milletvekili sayısı mevcut duruma göre azaldı ve anayasayı tek başına değiştirecek çoğunluğu da elde edemedi.

Bu bakış açısına göre CHP, AKP’den daha başarılı gibi görünüyor. Öyle mi peki?

Diğer bir bakış açısı:

AKP ilk girdiği genel seçimde %34, sonrakinde %47, şimdikinde de %50 oranında oy aldı. Yani AKP’nin oyları, parti iktidarda olmasına rağmen devamlı bir artış eğiliminde. Gerçi, son seçimle bir öncekini karşılaştırdığınızda azalan bir artış görünüyor ama artış artıştır. Cumhuriyet tarihinde hiçbir siyasal parti bunu başaramamış. İktidarda olmanın yıpranmışlığı, yerini iktidarda olmanın avantajına bırakmış gibi görünüyor. AKP’ye kadar, iktidarda olan bir partinin her zaman bir sonraki seçimlerde oyları azalmış! Bu ölçütlerle değerlendirince AKP daha başarılı görünüyor ve benim kanımca artık AKP gerçeğini herkes kabul etmelidir.

Kimilerine göre AKP hile yaparak seçim kazanıyor, kimilerine göre de erzak, kömür, beyaz eşya dağıtarak yani insanların fakirliğini kullanarak…

Bunlar bence boş laflar. Eğer becerebiliyorsan sen de yap o zaman, sen de dağıt! Engelleyen mi var? Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da BDP’nin tek rakibi AKP. Diğer partilerin esamisi bile okunmuyor.

Karikatristlerin_gznden_12_Haziran_2011_seimi__5Bu seçimlerde CHP oyunu arttırmasına rağmen AKP’ye ciddi bir rakip olamamıştır. Neden mi?

ÇÜNKÜ CHP, SEÇİMİ BATIDA İZMİR’DE, İSTANBUL’DA, ANKARA’DA, ANTALYA’DA ve O ÇOK GÜVENDİĞİ SAHİLLERDE KAYBETMİŞTİR!

Bu sitede de yazdım, başka yerlerde de; CHP, Sayın Kılıçdaroğlu ile başlayan süreçte ATATÜRK’ün çizgisinden saptığı andan itibaren o çantada keklik gördüğü laik, Atatürkçü kitleyi kaybedecektir, diye. Nitekim de öyle oldu. Ahmet KAYA’nın mezarını ziyaret eden bir CHP Genel Başkanı’na kusura bakmayın ama bu kadar oy çıkmasını bile şaşırtıcı buluyorum. “Ülkemizde laiklik sorunu vardır diyemem” özlü sözüyle CHP’ye gönül vermiş milyonlarca laik seçmeni hayal kırıklığına uğratan Kılıçdaroğlu, PKK’nın avukatını İstanbul’dan milletvekili adayı gösterince seçimi orada, İstanbul’da zaten kaybetmişti. Peki PKK’lılara sempati ile yaklaştı da ne oldu? Hiçbir şey, yine dediğimiz çıktı, Ardahan ve Adıyaman haricinde Doğu ve G.doğu’da CHP’nin adı sanı bile duyulmadı! Ama bu yanlış politikalarla CHP Batı’yı kaybetti!

CHP, AKP’lileşerek millete sevimli görünmeye çalışacağı yerde gerçek CHP kimliğine geri dönmelidir. Aslı varken taklidine kimse itibar etmeyecektir.

 

Uğur GÖRGÜLÜ

21 Temmuz 2011 – Samsun