Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin, dere ıslahı yapacağız bahanesiyle Japonya’dan alınan borç parayı Afganistan’a Taliban yönetimine gönderdiği iddiasını TELE-1 haberleştirdiği için RTÜK yine ceza kesmiş. Gerekçe ne biliyor musunuz? Belediye’yi küçük düşürmek!

Yani ne diyeceğimi şaşırdım. Böyle bir iddia varsa Belediye Başkanı çıkar açıklama yapar: “Hayır göndermedik” ya da “Evet gönderdik, ama insanî nedenlerle” falan diye. Yahu RTÜK sana ne oluyor Allah aşkına? Sen Şanlıurfa Belediyesi’nin hukuk danışmanı mısın? Bu haberi vermek Belediyeyi nasıl küçük düşürmüş çok merak ettim. Haber doğruysa ne olacak? Cezayı geri mi ödeyeceksin? Bu senin işin mi ey RTÜK!

İşin asıl can yakan yanı, bu kararıyla RTÜK, iddia içeriğinin ne kadar korkunç olduğunu dikkate almıyor, aksine sanki “Göndermişse göndermiş, sana ne? Neden açık ediyorsun” diyerek, ört bas etmeye çalışıyor, böyle bir gerçeği ortaya döktükleri için elindeki devlet gücünü kullanarak TELE-1’e yaptırım uyguluyor. Adeta Afganistan’daki yobaz mürteci sürüsüne para yollanmasını sahipleniyor, koruyup kolluyor. Gerçi buna niye şaşırıyorum ki…

Aslında İçişleri Bakanlığı bir hukuk devletinde böyle bir iddia basında yer aldığında hemen harekete geçer, gerekli kovuşturmayı başlatır, ama Türkiye’de hukuk namına hiçbir şey kalmadığı için kanunsuzluğu yapan değil, ortaya çıkaran cezalandırılıyor.

Not defteri bayağı kabardı, sabrediyoruz ama giderayak ne kurtarsak kâr mantığındaki iktidar mensuplarında hiç nedamet belirtisi olmaması, aksine hiç geri adım atmaksızın Türkiye’nin aydınlık yüzlerine saldırılarını arttırmaları ne yalan söyleyeyim, bunlara karşı yüreğimde biriken ve volkanlaşan kini, nefreti büyüttükçe büyütüyor. Şimdilik “La havle” çekiyoruz bakalım…

 

Uğur GÖRGÜLÜ

10 Nisan 2023 – Khashuri (Gürcistan)