gemereklilercom-sitesinden-rezillik-2112Gazeteci yazar ve düşün adamı sevgili Umut Behram TURAN, bir sosyal paylaşım sitesinde yaptığı tespitlerle adeta tarihe not düşmüş. Alıp aynen yayınlamak istedim. Zaten eklenecek bir şey de bırakmamış…

Hukuksuzluklar hoş görüldü. Sonuçta Allah’ın, Kur’an’ın hukuku değildi, laik bir devlet hukukuydu ve çiğnenmesinde sakınca yoktu.

Hırsızlıklar hoş görüldü. Laik devletten çalınıyordu. Biraz da dindarlar zenginlikten payını alsalar ne olurdu ki? Sonra her gelen çalmıyor muydu zaten?

Cinayetler hoş görüldü. Öldürülenler Kürttü, Aleviydi, dinsizdi, kendilerinden değildi.

Faşizme geçiş ve tüm temel hakların gasp edilmesi hoş görüldü. Sonuçta ATV dizileri, BİM’den alışveriş edebilmek, Survivor izlemek yasak değildi ya.

kadinasiddetKadınlara tecavüz hoş görüldü. Mini etek giymişlerdi, erkekleri tahrik etmişlerdi, başları açıktı vs.

Çocuk gelinler, çocuklara tecavüz hoş görüldü. Peygamber de 8 yaşında eş almış. 10 yaşın üzerindeki kızlarla evlenmekte ne sakınca olabilir ki? Hele 12 – 13 yaşındaysa… Sonra hadisler “Müslüman Müslümanın ayıbını örtmeli” demez mi? Şimdi tecavüzcü Müslüman ise ayıbı örtbas edilmesin de ne yapılsın?

İş oğlan çocuklarına tecavüze de vardı. Buna bir kulp bulamazlar artık diyecek iken “badelenme” olayının İslâm’daki yeri tartışılır oldu. Bir kereden bir şey olmaz söylemi de bir başka hoş görü örneği.

5693274Bundan sonra iş nereye varır, daha fazla rezilleşmek olanaklı mıdır emin değilim. İslâmcılar ve muhafazakâr geçinen insanlar öylesi kötü bir sınav verdiler ki, eğer bir gün bu iktidardan kurtulur ve fabrika ayarlarımıza geri dönebilirsek, bugün yaşadığımız travmaları ve toplumun yarısının nasıl böylesine rezilleşebildiğini daha sağlıklı değerlendireceğiz. O noktada bugünleri unutmamak ve bu yaşananlardan ders alabilmek çok önemli olacak.”

 

Derleyen : Uğur GÖRGÜLÜ

10 Nisan 2016 – Zugdidi(Gürcistan)