276791707 Haziran 2015 seçimleri yaklaşırken ortalık, koalisyon senaryolarından geçilmiyor. Her önüne gelen kendi siyasal görüşleri doğrultusunda bir senaryo geliştiriyor. Ancak unutulmaması gereken husus şu ki, kanımca AK Parti yine tek başına hükümet kurabileceği bir çoğunluk sağlayacak. Bunun emareleri şimdiden görünmeye başladı. Kamuoyu araştırma şirketlerinin seçim anketleri ardı ardına yayınlanıyor ve görülen o ki, AK Parti hâlâ %40 bandında. Her şeye, AK Parti’nin aleyhine onca propagandaya rağmen iktidar partisi %40’lar civarında.

7_haziran_secimleri_oncesi_sandikta_hile_alarmi_h10251_d4a7cBu demektir ki, bu millet AK Parti’nin hırsızlıklarını, soygunlarını, ABD uşaklığını, ülkeyi bölmesine ramak kalmasını umursamıyor, görmüyor. Hâlâ 3-5 paket makarnaya, 2-3 çeki oduna, kapısına bırakılan rüşvete tamah ediyor, oyunu satmayı içine sindiriyor. Bunun onursuzluğu onun semtine bile uğramıyor. Dilencileşmekten, sadakaya muhtaç yaşamaktan ve omurgasızlığın en tumturaklısından hiç mi hiç utanmadan, sıkılmadan atkuyruğundaki sinekler gibi yaşamaktan alabildiğine mutlu oluyor. Ne diyelim bugün Bekir Coşkun usta döktürmüş yine SÖZCÜ’de, denilebilecek her şeyi söylemiş:

“Yoklamalara göre AKP hâlâ birinci partidir…

Başına gelenlerin farkında olan bilinçli yurttaşlar artık çığlık atmaya başlarken, böyle bir iktidarın oyları hâlâ yüzde 39-40’larda…

Dünyanın en ilkel demokrasisi ile yönetilen ülkelerde bile bu kadar suç işlemişleri orada bir gün bile oturtmazlar… Böyle yönetimler değil ülkenin yarısının oyunu almayı, ortalıkta bile görünemezler…

İşte bu yüzden; Nazım’ın şiiri 70 senedir okunur ve 70 senedir doğrudur…

Hadi o zaman…

Takıl yalanın, dolanın, hırsızlığın peşine…

Belki kurtulursun canım kardeşim…”

Sözün bittiği yerdeyiz artık. Daha ne denebilir ki…

*****************

sagdic_7_haziran_secimleri_kurtulus_savasidir_h258313_d9b5bHep söylerim, kimse yılana, akrebe “Gelip de beni niye soktu” diye kızmamalı. Akrep akrepliğini, yılan da yılanlığını yapmak zorundadır; çünkü bu, onların doğasında vardır. Fıtratları böyledir. Sen eğer yaşamımda akrep de olsun, yılan da bulunsun diyorsan, sokmaması için gereken önlemleri alacaksın kardeşim. Almazsan gelir sokar!

7 Haziran’da bu toplumun Kur’an verilerine göre “KÖTÜLÜK TOPLUMU” olmayı sürdüreceğini mi, yoksa bunu fark edip son vereceğini mi göreceğiz. Umarım tarih boyunca inanılmazları gerçekleştiren bu millet, içine düştüğü karanlığı yırtmayı başarır ve Allah’ın korkunç gazabının muhatabı olmaktan kurtulur.

ekran-resmi-2015-02-23-12.07.18Zor bir olasılık ama diyelim ki ufukta koalisyon göründü. Nedir bu koalisyon senaryoları ve ülkeyi koalisyona götürebilecek teoriler? Sıralayalım:

1- HDP %10 barajını aşsın diye Kürt kökenli vatandaşlar dışında kalan ve sol düşünceli olup HDP’ye oy vermeyi plânlayan seçmenler, unutmasınlar ki AKP’nin koalisyon kurmakta hiç zorlanmayacağı tek parti HDP’dir ve “HDP barajı geçsin de AKP’nin milletvekili sayısı azalsın” düşüncesindekiler aslında AKP’nin ekmeğine yağ sürdüklerini bilmelidirler.

2- CHP’ye kızdıkları için HDP’ye oy vermeyi düşünenler HDP yerine Vatan Partisine oy verirlerse ve eğer VP meclise girerse AKP ile asla koalisyon kuramayacağı için AKP yüksek bir olasılıkla muhalefete düşecektir.

1006205_650222905005318_1183669684_n3- CHP ve MHP’nin toplam milletvekili sayısı eğer hükümet kurmaya yetmezse ve mecliste VP değil de HDP olursa, o zaman CHP-MHP-HDP koalisyonu asla olamayacağı için, AKP vatanın milletin bekası için HDP ile salya sümük bir araya gelip koalisyon kurarak memleketi rahat rahat bölecektir. BU DA UNUTULMASIN!

4- HDP yerine VP meclise girerse ve CHP ile MHP’nin toplamı 276’yı bulamıyorsa o zaman rahatlıkla kurulacak CHP-MHP-VP koalisyonu ile AKP muhalefete mahkûm edilebilecektir.

5- Gerçekçi anketlerde Vatan Partisi % 8 – 9 bandındadır ve biraz destekle meclise girebilecek durumdadır.

6- Vatan Partisi’ni seversiniz sevmezsiniz. Doğu Perinçek apoyla görüşmüştü de, Hasan Korkmazcan Deniz Gezmiş’in asılmasına evet oyu vermişti de deyip burun kıvırabilirsiniz. Ancak AKP ile koalisyon kurmayacak tek parti VP’dir. Sonuca bakmak gerek diye düşünüyorum. Neyi istemiyoruz, AKP’nin iktidarda kalmasını. Bunu sağlayabilecek olan en olası seçenek ne? VP’nin mecliste olması. O zaman sonuca ulaşmak için istemesek de, beğenmesek de VP’yi desteklemek gerekmez mi? CHP’nin dinci Gn. Başkan Yrd.cısı Bekâroğlu’nun “AKP ile koalisyon kurabiliriz” demesi CHP’nin emperyalistler tarafından işgal altında olduğunu göstermiyor mu?

7- AKP’nin mecliste hükümet kurma çoğunluğunu sağlayamaması durumunda CHP ya da MHP ile koalisyon kurması, CHP ve MHP’li seçmenlere yapılabilecek en büyük ihanettir ve böyle bir hıyaneti CHP seçmeni asla affetmez ve CHP bir daha çok uzun bir süre meclis yüzü göremez.

8- MHP eğer böyle bir ihanet içine girer de, “Yüce Divan’da yargılayacağız” diye bas bas bağırmalarına rağmen AKP ile hükümet kurarsa, tabanı aynı olduğu için sağ seçmen nezdinde çokça tepki almaz ancak büyük bir oy kaybı yaşayacağı da aşikârdır.

9- CHP ya da MHP şiddetle eleştirdikleri AKP ile koalisyon kuracak kadar pespayeleşirlerse, omurgasızlıkta onlardan aşağı olmadıklarını göstermiş olurlar…

 

Uğur GÖRGÜLÜ

15 Mayıs 2015 – Erciş