Farkında mısınız, cehalet o kadar kanıksandı, toplumda yer buldu ve normalleşti ki, artık  aydın geçinenleri de etkiliyor. Bunun yansımalarını, çok okunan köşe yazarlarının makalelerinde bile görmek mümkün.

Örneğin sözde kamu spotu kıvamında yayın yapanların mesajlarında şöyle bir ifadeye rastlayabilirsiniz:

“Kadın hakların da çok gerideyiz”.

Önce ne demek istediğini anlamada sıkıntı çekiyorsunuz, sonra fark ediyorsunuz ki bunu yazan, “dahi” anlamına gelen “de” ile ismin “-de” halini birbirine karıştırmış; hangisi ayrı yazılır bilmiyor. Ya da:

“Bugün kü konuşmaları takip etmedim.”

cümlesinde olduğu gibi kelimeyi sıfat haline getiren -ki ile, bağlaç “ki”‘yi birbirine karıştırıyor. Hangisi ayrı yazılır hangisi bitişik bilmiyor…

Can ATAKLI

Eskiden bu tip konulara çok önem verilirdi, gazetelerde editörler konularına hakim kişilerdi ve dilbilgisi kurallarını çok iyi bilirlerdi. Ancak cehalet ortama hakim olduğundan beri bu durum tarihe karıştı. “Dahi” anlamına gelen “de”lerin bitişik yazılmasından tutun da, soru sözcüğü olan ve her zaman ayrı yazılması gereken “mi”nin bitişik yazılmasına varıncaya kadar her türlü kuralsızlık normalleşti, kanıksandı ve neredeyse kuralsızlık bir kural haline dönüştü.

Hele bunların en vahimi, facebook’ta sık sık rastlanan üstten virgülle ayrılan dahi anlamındaki “de”. Tam bir garabet!

“AYŞE’de oyuna katıldı”.

Söyleyecek söz bulamıyorum bu cehalet karşısında. Yahu zaten ayrı yazılması gereken bir kelimeyi üstten virgülle ayırıp sanki AYŞE isminin “de” hali durumuna düşürmek de neyin nesi?

Bir de yanlış kullanılan sözcükler var. Bakın Can ATAKLI’nın aşağıdaki makalesine, Adalet Partisi Genel Başkanı Dr. Vecdet ÖZ’den alıntılanan pasajda yazar “haiz” sözcüğünü nasıl da yanlış kullanıyor. Yahu anlamından emin değilseniz kullanmayın kardeşim! Ya da açın bir sözlüğe bakın. Haiz, “kapsayan, içeren” demek, yani Sayın Vecdet ÖZ’ün şu cümlesi hatalı: “Şimdi bu bilgilerin ışığında etrafınıza bir göz atın ve millet olma özelliğine haiz bir toplum olup olmadığımızı müşahede edin.”

“Millet olma özelliğine” değil, “Millet olma özelliğini” olmalı.

Adalet Partisi Genel Başkanı Dr. Vecdet ÖZ

Aslında “haiz” sözcüğünü “havi” ya da “sahip” anlamında kullanıyor. Şimdi sorsan savunmaları belli: “Ne demek istediğimiz daha önemli, onu anladıysanız gerisi önemli değil”. Hayır efendim, anlam kadar yazım kurallarına göre bir metin oluşturmak da önemli.

Adalet Partisi Genel Başkanı Sayın Vecdet ÖZ’e cahil demek haddimiz değil, yanlış anlaşılmasın. Bundan 20 yıl öncesi olsa, o günkü konjonktür gereği, sayın genel başkan yazılarında daha özenli olmaz mıydı bir düşünün. Şimdi o da kendini bu umursamazlık kervanına kaptırmış ve kimi sözcükleri, o kadar da araştırmadan özensizce kullanıp geçmiş. Ne diyelim, cehaletin el üstünde tutulmasının yarattığı iklimin doğal sonucu umursamazlık, savrukluk ve baştansavmacılık inanın her alanda etkili olmaya devam ediyor…

https://www.korkusuz.com.tr/en-buyuk-sorun-cahil-cesareti.html?fbclid=IwAR2KvurQxdj-RjIEo7_0AIhVKugpAWE9O8CakBg7TtnRkTCL2txDuGKVSk0

Uğur GÖRGÜLÜ

18 Aralık 2019  Jvari  – (Gürcistan)