Herkesin dilinde bir “Evde Kalın” sloganı. İlgili ilgisiz kim varsa, hani sanki böyle bir zorunluluk konmuşçasına, facebookta, twitterde, youtube kanallarında ve daha bir sürü mecrada, ya ellerin nasıl yıkanması gerektiğini anlatan o izleye izleye içimizi bayan videoyu paylaşıyorlar, ya da kendi hazırladığı kısa bir videoda bilmiş bir yüz ifadesi takınıp aynı sloganı veriyorlar:

EVDE KALIN!

Sinema ve dizi oyuncuları ve diğer tuzu kurular geri kalır mı, sosyal mesaj verecekler ya, onlar da bir video çekmişler:

HAYAT EVE SIĞAR…

Vaay ne güzel bir slogan değil mi? Senin hayatın tabi ki sığar 400m2 villana, yalına, Boğaz manzaralı süper lüks dairene, hizmetçilerin, aşçıların cirit attığı köşklere de 80-90 m2 kiralık dairelerinde hastalık öncesi zaten zar zor geçinen milyonların evlerine mecburen sığdırdıkları yavan hayatları bile, bir yandan açlıkla, yoklukla ödenemeyen faturalarla boğuşurken, bir yandan da para kazanma imkânlarının sıfıra indiği bu dönemde panikleyip nereden para bulacağım telâşına kapılmaları nedeniyle, ellerinden kayıp giderken sen hangi hayattan bahsediyorsun ya! O adam açken, çocukları açken, cepte 5 kuruşu kalmamışken sen onu nasıl evde tutacaksın?

Evde kalalım tabi canıma minnet de, sen hükümet olarak “Çalışanların evde kaldıkları sürede maaşları aynen ödenmeye devam edecek” mealinde bir karar aldın mı?

Ya da herhangi bir düzenli geliri olmayan ailelerimize bu sıkıntılı süreç boyunca devlet bakacak, elzem tüm ihtiyaçlarını hükümetimiz karşılayacaktır dedin mi? Böyle bir mesaj vererek yoklukla, açlıkla, faturalarla cebelleşen milyonlarca insanımızın içine su serptin mi?

HAYIR

Fatih ALTAYLI’ya hak vermemek mümkün mü?

Eee ne yapacak bu insanlar? Ne yiyecek ne içecek? Herkes 1200 odalı saraylarda %100 dezenfekte edilmiş ve sosyal mesafesi korunmuş kâşanelerde oturmuyor beyefendi! Sosyal mesaj vermek en kolayı tabi. Bilgiç bir tavır takınıp, önüne gelene “Evde Kal” demekle üzerine düşeni tamamen yaptığını mı sanıyorsun ya?

Halkın adamıysan, bu milletin başına gelmiş bir armağan olarak görüyorsan kendini hadi gereğini yap. Bak bana kol gibi faturalar gelmeye devam ediyor. Lafta herşeyi ertelediniz ama pratikte bunların hiçbiri uygulamaya konmadı. Hadi sıkıyorsa açıkla, elektrik,su,doğalgaz faturaları 3 ay ertelenecek. Evsahipleri kira diye tutturmayacak, devlet sübvanse edecek…falan filan.

KDV ödemesini ertelesen ne olur ertelemesen ne olur. Yani o da önemli ama öncelik sıralamasında kimbilir kaçıncı sırada gelir. Önce acil alınması gereken ve insanlar gerçekten evlere kapandığında geçim derdini düşünmeyeceği şartları hazırlasana.

Sen ne yaptın? Uçmayan uçaklarda KDV’yi düşürdün. Ev almak isteyenler için fiyatın %80’i değil de %90’ı için kredi alabilineceğini açıkladın. Coronavirüse karşı alınabilecek önlemlerle bu açıklananlar arasında mantıklı ve doğrudan bir ilişki kurabilen lütfen aşağıda yorumlar kısmına yazsın, çünkü benim beynim yandı da…

SEN KİİİİİM, VATANDAŞI DÜŞÜNMEK KİM! OTURDUĞU YERDE ŞİMDİ DE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTIĞINI AÇIKLIYOR. KONGO KADAR OLAMADIK KONGO! TÜM DÜNYA ÜLKELERİ VATANDAŞINA “EVDE KAL” DERKEN BUNUN ALTYAPISINI HAZIRLAYIP, TEMEL İHTİYAÇLARINI KARŞILARKEN, FATURALARI ERTELER YA DA ÜSTLENİRKEN, BİZİM ASRIN LİDERİ HÂLÂ GÖZÜNÜ VATANDAŞIN CEBİNE DİKMİŞ DURUMDA! NE DİYEYİM ALLAH GÖZÜNÜ DOYURSUN…

KENDİSİ NASIL OLSA SARAYDA ETRAFINDA AŞÇILAR, HİZMETÇİLER… BİR ELİ YAĞDA BİR ELİ BALDA… %100 GÜVENDE, GERİSİ UMRUNDA MI HAŞMETMEAP’IN…

BEN DE NE ÇOK ŞEY İSTİYORUM HÜKÜMETİMİZDEN ASLINDA. DÜŞÜNDÜM DE BİZİM EN BÜYÜK ŞANSSIZLIĞIMIZ BU VİRÜS FALAN DEĞİL, BAŞIMIZDAKİLER!

 

Uğur GÖRGÜLÜ

03 Nisan 2020 – Jvari (Gürcistan)