sosyal_guvenlikBu yazım da eski; eski ama hâlâ güncel. İnanır mısınız Türk Milletine her şey müstahak. Bu yasa çıkalı 1 yıldan fazla bir zaman oldu, ne basında tartışılıyor, ne de en ufak bir tepki var. Gündem o kadar çabuk değiştiriliyor ki, bu hıza yetişmek olanaksız. Eee böyle olunca da AKP, ABD’nin emrettiği,  milletin zararına ne kadar yasa varsa yıldırım hızıyla meclisten geçirip, efendisine hizmette kusur etmiyor.

Valla bu yasa beni hiç ilgilendirmiyor, zira ben emekli oldum. Ben 65 yaşında emekli olacağını zanneden zavallılar için uğraşıyorum. Ama bakıyorum da o cenahta tık yok. O zaman bana ne yaaa!!

İşte o zaman o kızgınlıkla kaleme almış olduğum yazı:

Dikkat ediyorsanız ne AYDIN DOĞAN medyası ne de hükümetin borazanı, AKP’den maaşlı diğer boyalı basın, yürürlüğe girme tarihi önce 1 Ocak 2008’e, sonra da sivil toplum örgütlerinden gelen tepkiler nedeniyle Haziran 2008’e ertelenen YENİ SOSYAL GÜVENLİK YASASI hakkında hiç bir şey yazmıyor.

Çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle geri alan “HALKÇI, DEMOKRAT, VATANDAŞIN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN İKTİDARA GELEN” (?!) AKP iktidarı aslında bu yasa tasarısıyla iğrenç, sahte, çirkin ve aynı zamanda da yandaş medya vasıtasıyla magazinel haberler, türban soytarılığı, GÜL’ün sayın zevcesinin kıyafetleri, kırmızı ayakkabısı, türbanının şekli, Seda SAYAN’ın yardımseverliği gibi konularla gündemi meşgul edip, bu saçmalıklarla sakladıkları, maskeledikleri gerçek yüzlerini gösteriyorlar. VE İNANINIZ BU YÜZ; MEDUSA’NIN YILAN SAÇLI İĞRENÇ YÜZÜNDEN FARKSIZ!

AMA HÜRRİYET’TE, MİLLİYET’TE, SABAH’TA, RADİKAL’DE BEN, TOPLUMUN ÇOK GENİŞ KESİMLERİNİ İLGİLENDİREN BU YASA TASARISI İLE İLGİLİ CİDDİ BİR HABER, BİR ELEŞTİRİ GÖRMEDİM. VE BUNUN KASITLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

Kanun tasarısı ile emeklilik yaşı kademeli olarak 65’e çıkarılacağı için, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra işe başlayacak işçilerin emekli olduktan sonra bir daha çalışmayacakları öngörülüyor. Bu varsayım dolayısıyla çalışma yaşamının tümünü yeni sistemde geçirecek işçiler emekli olduktan sonra bir işte çalışırlarsa emekli aylıkları kesilecek. Mevcut sistemde, emekli bir işçi çalışmaya başlarsa, yüzde 33.5 oranında sosyal güvenlik destek primi ödeyerek emekli aylığını almaya devam edebiliyor.

Müteahhitler, Kazakistan, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkelere götürülen işçiler için yeni sistemde sadece iş kazası ve meslek hastalığı ile Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecek. Bu primler, söz konusu işçilere emekli olma hakkı vermeyecek. Bu kişilerin emekli aylığına da hak kazanabilmeleri için, her ay kendi ceplerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na, kazançlarının yüzde 20’si oranında prim ödemeleri gerekecek. Aksi takdirde emeklilik hakkı elde edemeyecekler.

imagesCATG9DULBir başka ifadeyle, halen yurtdışında sigortasız olarak çalışan bu kişilerin durumuna yasallık kazandırılmış olacak.

Ben sadece kanun tasarısının can alıcı bir iki noktasını aldım. Bunların haricinde “DAHA NE YAPARIM DA ZAVALLI HALKIN CEBİNDEN NELER ARAKLAYABİLİRİM” mantığında neler yok ki bu “HALKÇI” hükümetin yasa tasarısında…

AKP, emekli aylığı bile ödemek istemediği bir ülke halkının oylarıyla iktidarda…

Emeklilerin ölmemek, aç kalmamak, ele güne muhtaç olmamak, çoluğunu çocuğunu okutabilmek için 60’lı 70’li yaşlarında ayaklarını sürüye sürüye çalışmalarından, hiç utanıp sıkılmadan nemalanmak isteyen AKP, dünyanın en vahşi kapitalizmlerinde dahi görülmeyecek kadar alçak, hain, sadist ve gözü dönmüş bir şekilde, bankaların önündeki kuyrukları azaltmanın yolunu, sadakavari emekli aylıklarını tamamiyle ortadan kaldırmak olarak bulmuş…

Ben Türk halkının, öncelikle yerel seçimlerde AKP’ye en az % 50 oranında oy vermesini istiyorum…

Dahası bir sonraki genel seçimlerde bu oran en az % 70 olmalı…

Olmalı ki o zaman AKP rahatlıkla emekli olma yaşını 85’e, prim gün sayısını 25 000’e çıkartabilsin… Emekli aylıklarının yıllara sâri olarak azaltılmasını kanunlaştırabilsin… 85 yaşında emekli olup 2 yıl içinde bin bir güçlükle 450 YTL emekli aylığı bağlatabilen birisinin eğer -olmaz ya- 90 yaşına kadar yaşarsa en fazla 5 yıl emekli aylığı alabileceği için 90 yaşından sonra beş parasız ortada kalmasını sağlayabilsin…

Bunları SOSYAL DEVLET olma hakkında mangalda kül bırakmayan, istikrar martavallarıyla cahil ve fakir halkı kandıran AKP’nin yapacağından hiç kuşkunuz olmasın.

Ancak, AKP hükümetinin, halkı aleyhine yaptıklarını hiç dikkate almadan 3-5 kg erzağa, 1 çuval kömüre oyunu satan ve “AMAAAN BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDER, BEN Mİ KURTARACAĞIM BU MEMLEKETİ. BEN ALDIĞIM ERZAĞA, KÖMÜRE, PARAYA BAKARIM. ZATEN AKP ALEYHİNDE KONUŞANLARIN HEPSİ CHP’Lİ. KUYRUK ACILARI VAR. AKP DOĞRU İŞLER YAPSA BİLE ELEŞTİRİYORLAR. RTE NE YAPARSA DOĞRU YAPAR, BOŞVER ŞİMDİ AKP’YE OY VERMEZSEK, DESTEKLEMEZSEK BU ALDIĞIMIZ ERZAKTAN, KÖMÜRDEN DE OLURUZ SONRA” pespayeliğindeki küçük hesaplar peşinde koşan bizim millete inanınız her şey müstahak…

AKP, halkın değil ABD’nin ve AB’nin, dolayısıyla PKK’nın ve Irak’taki soytarıların maşası, paravanı, kuklasıdır.

Benin ısrarla vurguladığım husus, EMEKLİ OLDUĞU HALDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDEN BİRİNİN EMEKLİ MAAŞININ KESİLMESİ… Bu, sosyal devlet anlayışına sahip hiçbir ülkede görülmeyecek kadar acımasızca kendi halkı aleyhine çalışan faşist, despot ve para babalarının, soyguncuların, zengin azınlığın hükümeti olmayı hedefleyenlerin yapabileceği bir zulümdür.

25 yıl çalışıp emekliliği hak eden biri emekli olduktan sonra isterse başka bir işte çalışabilir. Bundan sana ne? Sanki emekli olanlara hayatlarını kimseye muhtaç olmadan idame ettirecek maaşlar veriliyor da, hani “YAHU DAHA NE İSTİYORSUN, GÖZÜNÜ TOPRAK DOYURSUN, BIRAK ARTIK ÇALIŞMAYI GENÇLERİN ÖNÜ AÇILSIN” lafının bir mantığı olsun…

İşte çevremdeki emeklilerin aldıkları maaşlar: emekli PTT müdürü babam 3 aydan 3 aya1500 ytl alıyor; emekli binbaşı ayda 750 ytl, 657’e tâbi olarak çalışıp vefat eden kayınpederimin dul eşi, yani kayınvalidem ayda yaklaşık 500 ytl alıyor. Yani ortalama emekli maaşı 500-600 ytl’ler civarında.

SİZ ŞİMDİ İNSANLARI BU KOMİK RAKAMLARLA GEÇİNMEYE ZORLUYORSUNUZ. O İNSANLAR ARTIK HAYATLARININ KIŞINDA BACAKLARINI UZATIP DİNLENECEKLERİ YERDE AÇ KALMAMAK İÇİN ÇALIŞIRLARSA O KÖR OLASI GÖZÜNÜ EMEKLİ SADAKASINA DİKECEK KADAR AŞAĞILIKLAŞIYORSUN !!!!

Bunun adı şerefsizliktir, alçaklıktır, namussuzluktur…

Eşine, dostuna, bakanların oğullarına, damatlarına peşkeş çeke çeke eleğe çevirdiğin ekonomimizdeki kapatamadığın kara delikleri, gerçek bir TC hükümeti gibi davranarak, soyguncuyu, hortumcuyu koruyup kollamak yerine, üstüne giderek, vergide adaleti sağlayarak kapatacağına en kolay yolu seçiyor ve garibana yükleniyorsun… BU MUDUR SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI?

İşin bir diğer yönü de şu:

Adı var kendi yok

Adı var kendi yok

Ben ilk çıktığından beri, benim aleyhime olsa da, insanların 35-40 yaşları arasında emekli olmalarını engelleyen ve daha önceki hükümetler döneminde çıkarılan bu yasayı destekledim ve doğru buldum. Ancak bu yasayla birlikte emeklilik yaşı 50’li 60’lı yaşlara yükseltilirken, çok önemli düzenlemeler de yapılmalıydı. Örneğin özel sektörde çalışan ve 50 yaşına geldiği halde daha emekliliğine 5 yıl olan biri çalıştığı işyerinden herhangi bir nedenle çıkarıldığında o kişinin yeniden iş bulması ne kadar zor bunu bilen var mı? Verilen iş ilanlarına bakın:

35 yaşını geçmemiş olmak, max. 45 yaşında olmak gibi kıstasları işverenler keyfî olarak koyabiliyorlar. Bunu engelleyen bir yasa, tüzük, yönetmelik var mı? YOK ! Eeee nasıl iş bulup da bu adam emekli olacak?

Ben AKP’den yeni sosyal güvenlik yasasında bu konuya el atmasını beklerken, o eldekileri de yontmaya, yok etmeye çalışıyor…

Nasıl işyerlerinde özürlü kontenjanı varsa, eğer emekli olma yaşını yükseltiyorsan o zaman işyerlerinin örneğin 40 yaş üstü için % 10, ne bileyim 50 yaş üstü için % 7 gibi, zorunlu kotalar koymak mecburiyetindesin.. Tabi liyakat, deneyim, birikim, işbilirlik ..vs de isteyeceksin, o en doğal hakkın. VAR MI BÖYLE BİR DÜZENLEME?…YOK !

Eeee ne yapacak 50 yaşına gelmiş işsiz kalmış biri SORUYORUM….

AKP’ye her oy veren, erzağa, paraya pula oyunu satan, ağasının, kocasının istediği için mührü ampule basan, istikrar bozulmasın martavalına inanıp AKP’yi destekleyen herkes AKP’nin ne menem bir halk düşmanı olduğunu umarım bu tasarı ile iyice görür…

12 Ocak 2008 – Antalya