untitledBu laf yıllardır moda milletin dilinde. CHP hangi değerlerle barışık değil acaba?  Nedir bu milletin değerleri, kimse sorguluyor mu?

Din mi? Namuslu olmak mı? Dürüst olmak mı? Vatanseverlik mi? Milliyetçilik mi? Nedir bu değerler yahu?

Eğer CHP bu değerlere saygı duymuyorsa kim duyuyor AKP mi? Herhalde öyle ki AKP, girdiği 2 genel bir yerel seçimlerde oylarını mütemadiyen arttırdı. O zaman halkın değerleri kavramını irdelemek lâzım.

Bizim halkımız dindardır, dini değerlere önem verir. Bu doğru mu? HAYIR ! Bizim halkımız İslam dinini bilmez, çünkü padişahlık yıllarından itibaren ona öğretilen şeyin İslamla ilgisi yoktur. Hurafeleri, Vahhabiliği, tarikat, cemaat çirkefini, kafasına bez dolamayı, arapça konuşmayı, yalnızca namaz kılıp, oruç tutmayı, cübbe, potur, takunya, tespih şablonunu din zanneder. Kur’an’ı bilmez, ama gazelleştirilmiş tilâveti dinlerken kendinden geçer. Dinin içeriğiyle değil biçimselliği ile ilgilenir. ÇÜNKÜ DEDESİNDEN, BABASINDAN, ANASINDAN GÖRDÜĞÜ BUDUR. DİN BUDUR ONUN İÇİN…

Kendisi araştırmaz, incelemez. ÇÜNKÜ DİN BARONLARI YASAKLAMIŞTIR. ÇÜNKÜ DİN, DİN BARONLARININ TEKELİNDEDİR. SADE VATANDAŞ KİMDİR Kİ, KUR’AN, DİN, ALLAH HAKKINDA YORUMLAR YAPACAK, SORULAR SORACAKTIR…O NEDENLE HOCA EFENDİLER NE DERSE ONA İNANIR. SORGULAMAZ BİLE, BÜYÜK BİR TEVEKKÜLLE TAMAMEN KENDİNİ TESLİM EDER. AZICIK DÜŞÜNEN, SORUŞTURAN OLURSA DA “SEN HOCA EFENDİDEN DAHA İYİ Mİ BİLİYORSUN, BRE DİNSİZ” ÇIĞLIKLARIYLA  ZAVALLI GARİBANI  LİNCE KALKIŞIR.

CHP yıllardır halka, dinden çıkar sağlayan bu istismarcı şarlatanları anlatmaktadır. CHP’ye ne derseniz deyin ama din istismarcısı yaftası yapıştıramazsınız. CHP HALKIN BU “DEĞER”İYLE BARIŞIK DEĞİLDİR. DOĞRUSU DA BUDUR ASLINDA. AMA BU, CHP’NİN KARŞITLARININ İDDİA ETTİĞİ GİBİ DİNSİZ BİR PARTİ OLDUĞUNU DEĞİL, AKSİNE HURAFELERDEN VE RUHBAN SINIFINDAN ARINMIŞ GERÇEK İSLAM’I SAVUNDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR. ANCAK HALKIN İNANDIĞI “DİN” ANLAYIŞINA BU TERSTİR. BU NEDENLE HALKLA CHP BİR TÜRLÜ AYNI NOKTADA BİRLEŞEMEZ. ÇÜNKÜ HALKIMIZ İSLAM’I BİLMEZ…

Dinin en büyük özelliği “BİRLEŞTİRİCİ” olmasıdır. Oysa İslam yerine ikame edilen bu yeni din kitleleri karanlığa sürüklemektedir. Mezhepler arası kin sürekli körüklendiği için birleştirici olmak bir yana adeta insanları birbirine düşman etmektedir. Ortadoğu’da sürekli bir savaş halinin sürmesi, Sün’i-Şii çatışmaları, İran, Malezya, Afganistan, Pakistan gibi ülkelerde İslam maskesine büründürülmüş ortaçağ karanlığının korkunç baskısı, kitleler nezdinde bırakın birleştirici olmayı, tam tersine ABD işbirlikçisi din simsarlarının “KORKU İMPARATORLUKLARI”nı kurmasına cevaz vermiştir. İran’da şahı devirerek yerine bir mollalar cemahiriyesi kurduran ABD’nin, uzun zamandır istediği kukla rejimi elde edememesi, sözde özgürlük ve demokrasi götürmek için İran’ı hedef seçmesinin en önemli nedenidir. Ancak Türkiye’de 1945’de İnönü ile başlayan süreçte DP-AP-ANAP-AKP ile ilk kez Graham Fuller tarafından dillendirilen “ILIMLI İSLAM” modeli Türklere biçilmiş ve son adıma iyice yaklaşılmıştır.

Bu süreçte CHP’nin de rolü vardır, ve suçu reddetmek çözüm yollarını tıkayan bir yöntem olacaktır.

Özellikle 1950 yılından sonra ivme kazanan süreçte bir yanda cehalet ve fakirlik batağında debelenen, polis baskısı, din korkusu ile çevrilerek tebaalaştırılan kırsal kesim insanı, diğer yanda magazinel basın ve marka sevdası ile sürekli tüketime yönlendirilen depolitize, boş kafalı, düşünmeyen, futboldan başka bir şeyle ilgilenmeyen yandaş basının beyin yıkamaya yönelik dezenformasyonlarıyla ülkede herşeyi güllük gülistanlık zanneden pembe hülyalar içinde gezinen ve etrafında olup bitenleri görmeyen, göremeyen, umursamayan kentsoyluların oluşturduğu büyük kitleler emperyalizmin uşaklarına çok bereketli bir ortam sunmaktadır.

canakkale-turk-bayragi-1Okumaya, araştırmaya, gerçekleri sürekli halka anlatmaya çalışan küçük burjuvanın kısıtlı mali olanaklarıyla bu dev düşman karşısında başarılı olması çok zordur. Üstelik düşünen her kafa kendine özgü fikirler üretmekte, bir diğerini beğenmemektedir. Bu nedenle aydın kesim her zaman bölük pörçüktür. Oysa cahil ve fakir kitleleri “gütmek” son derece kolaydır. Bu yüzden varoşlar, köyler, cahilliğin kol gezdiği Anadolu şehirleri kitleler halinde 3-5 kg erzağa, mobilyaya, kömüre, beyaz eşyaya rahatlıkla oylarını satabilmektedirler.

TÜRK AYDINI BİRLEŞMELİDİR. UFAK TEFEK FİKİR AYRILIKLARINI DÜŞÜNMEDEN GÜCÜNÜ BİR ARAYA GETİRMELİDİR. ONLARIN TRİLYONLARCA LİRALIK PARASAL GÜÇLERİYLE DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA PITRAK GİBİ AÇILAN GERİCİ OKULLARINA, ELDE ETTİKLERİ HER CUMHURİYET KALESİNE KARŞI ATA’NIN BURSA NUTKU UNUTULMAMALIDIR.

BU NOKTADA EN BÜYÜK GÖREV CHP’NİNDİR. CHP’NİN ASLİ GÖREVİ, ÇARŞAFLILARA ROZET TAKMA POPÜLİZMİ YERİNE, YURDUN EN ÜCRA KÖŞELERİNE KADAR GİDEREK HALKA HİÇ BIKMADAN, HİÇ USANMADAN GERÇEKLERİ ANLATMAK VE İNSANIMIZIN DERTLERİNE SOMUT ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GETİREN PROJELER ÜRETMEK OLMALIDIR.

Uğur GÖRGÜLÜ
23 Ağustos 2009 Antalya