imagesZ1BZXYF2İspanya’da Katalanlar ve başta Madridliler olmak üzere İspanyollar arasındaki çekişmeyi herkes bilir. Katalanların ayrı dilleri ve bayrakları vardır. Hatta bu, futbolda bile göze çarpar. Katalan ekibi olan Barcelona (Katalanya milli takımı olarak görülür) ile Madrid ekibi Real Madrid arasındaki ezeli rekabet (düşmanlık da diyebiliriz) yıllardır sürmektedir.

Buna benzer bir çekişme ve düşmanlık bir zamanlar, dünyanın en iyi 3 tenorundan ikisi olan Madrid’li Placido Domingo ve Barcelona’lı Jose Carreras arasında da hüküm sürmekteydi.(3. tenor Luciano Pavarotti’dir.) 2 tenor,1984 yılında yaşanan politik olaylardan dolayı birbirlerine düşman olmuşlardı. Birbirleri hakkında birçok ağır açıklamalarda bulundular ve o kadar düşman oldular ki; her ikisi de dünyanın çeşitli yerlerinden gelen konser tekliflerini ancak diğerinin olmaması şartı ile kabul edebileceklerini söylüyorlardı.

José Carreras

José Carreras

Fakat 1987 yılında Carreras’ın karşısına daha azılı bir düşman çıktı. Carreras’a lösemi teşhisi konuldu. Kansere karşı savaşı çok çileli ve masraflıydı. Ayda bir sefer ABD’ye gidiyordu, ilik nakli, bunun yanında defalarca kan değişimi tedavileri gördü.

Bu süre zarfında çalışamadı. Bir süre sonra, yüksek tedavi ve seyahat masraflarından dolayı maddi sıkıntıya düştü. Artık hiçbir masrafı karşılayamayacak duruma geldiğinde, Madrid’te bulunan bir vakfın lösemili insanların tedavi masraflarını karşıladığını öğrendi. Adı Hermosa olan bu vakıf Carreras’ın tüm tedavi masrafları karşıladı. Carreras’ın tedavisi başarılı oldu ve iyileşti, tekrar şarkı söylemeye başladı.

Artık eskisi gibi kazanıyordu, maddi durumu düzeldi. Vakfa vefa borcun ödemek istiyordu. Fakat yaptığı araştırmada, vakfın kurucusunun, en büyük destekçisinin ve hatta başkanının Placido Domingo olduğunu öğrendi. Domingo bu vakfı onu desteklemek için kurmuş fakat adının gizli tutulmasını istemişti; çünkü düşmanı olan Carreras’a yardım teklif edip, gururunu kırmak istemiyordu.

İkili arasında Domigo’nun Madrid konserinde, hiç ummadığı çok güzel ve dokunaklı bir karşılaşma gerçekleşti. Domingo sahnedeyken Carreras sahneye çıktı, gösteriyi kesti ve alçak gönüllü bir şekilde Domingo’nun önüne diz çöktü, seyirciler önünde ondan özür diledi ve teşekkür etti. Domingo onu ayağa kaldırdı ve kucakladı. O anda büyük bir dostluğun temeli atılmış oldu.

Placido Domingo

Placido Domingo

Placio Doming ile röportaj yapan bir gazeteci sordu: “ Niçin bir düşmanınıza, dünyada size rakip olabilecek tek sanatçıya yardım edebilmek için Hermosa vakfını kurdunuz?”

Domingo’nun cevabı çok kısa ve kusursuzdu:

”Böyle bir sesi kaybedemezdik”…..

-Alıntıdır-

18 Mart 2011 Samsun