Şimdi bir “Kamu Spotu” izledim. Futbolcu Gökhan İNLER’in bir vakfı varmış: İSEV (İnler Spor Eğitim Vakfı). Bu Kamu Spot’u İSEV ile Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği tarafından ortaklaşa hazırlanmış. Çok anlamlı bir video; Birce AKALAY’dan Gonca VUSLATERİ’ne, tiyatrocu Altan ERKEKLİ’den futbolcu Gökhan İNLER’e kadar birçok ünlü adeta resmi geçit yapıyor. Güzel, kısa ama vurucu bir video hazırlamışlar. Bazı sözleri aşağıya aldım:

“Kedi ve köpekler desteğimizi almadan yaşayamazlar.”

“Çocuklarımıza hayvan sevgisi aşılamak, kimsesiz bir can evlât edinmek, sokak hayvanlarına su ve yemek vermek bu soruna çözüm olur.”

“Hayvanlara adil ve vicdanlı davranalım.”

Biliyor musunuz, böyle çalışmaları seyredince ruhum daralıyor, içim sıkılıyor. Türkiye korkunç bir riyakârlığın içinde ve bu vıcık vıcık riya yani ikiyüzlülük hayatın her alanında insanımızın iliklerine kadar işlemiş.

Bakın ne demek istiyorum:

Tahir TURAL

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Tahir TURAL bir tv programında diyor ki:

“Evinde ziraat, koyun sürülerini koruma yani çobanlık amaçlı, av ve hastalara, yaşlılara refakat için beslenen köpekler haricinde “SÜS” olarak köpek beslemek dinen caiz değildir. Böyle köpek besleyenlerin ecir ve sevabından bir KIRAT eksilir. Yani Uhud Dağı ağırlığınca sevabı azalır. Rahmet melekleri ise içinde köpek beslenen ve heykelcikler olan eve girmezler.”

Gökhan İNLER

Kedilere o kadar laf edilmiyor ama salyasına dikkat edilecek, yemek yediği kaplar ayrılacak, tüyleri için önlem alınacak falan… Sanki kedi besleyenler kedisiyle aynı kaptan yemek yiyor da neyse… Yani diyor ki, aslında eve kedi de sokmasan daha iyi olur.

Sonuç olarak “SAHİH” hadislere göre peygamber efendimiz Hz. Muhammet böyle buyuruyormuş…

Hayvan beslemek bile menfaat karşılığında olmalı bunlara göre, iyilik olsun, bir can sana yoldaşlık etsin diye değil. Karşılık beklemeksizin olmuyor, aziz dinimiz bunu yasaklıyor…

Fatih ÇITLAK

Yahu bizim köpeğimiz insan gibi oldu, hiç zararı yok dediniz mi yandınız. Fatih ÇITLAK’tan Nurettin YILDIZ’a tüm dinciler ayağa fırlıyor, olmaz öyle şey diye. İnsan insanlığını bilecekmiş, köpek de köpekliğini…

Şimdi sorsan o videoyu çekenlere büyük çoğunluğu “Elhamdürillah Müslümânım” der. Eee nasıl olacak peki şimdi, dinimiz evde köpek beslenmez. hatta köpek beslenen eve melekler girmez diyorsa çocuklarına hayvan sevgisini kedi ve köpekler hariç olarak mı aşılayacaksın? Kimsesiz bir can evlât edinmeyi nasıl yapacaksın? Sırf kuş mu besleyeceksin? Evinde iguana, kaplumbağa ya da hamster besleyenleri hangi kategoriye sokacaksın?

Ha bunlar gerçek İslâm’da yok diyorsan, geçeceksin onu. Sen Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanlarından daha mı iyi biliyorsun kardeşim!

Nurettin YILDIZ

Size açıkça bir şey söyleyeyim mi, ikiyüzlülük o denli işlemiş ki hücrelerimize, o kadar içselleştirmişiz ki riyayı, çoğu kez büyük bir yalanın içinde, bir çelişkiler yumağında debelendiğimizin farkında bile olmuyoruz.

Müslümânım diye gerim gerim geriniyorsan, SÜS köpeği besleyemezsin kardeşim. Can yoldaşı olarak bir köpeğe bir kediye sarılamazsın. Hiçbir karşılık beklemeksizin bir sokak hayvanına evini açıp, onu evlât edinemezsin. Yok ben hayvanları seviyorum, evimde de beslerim diyorsan o zaman sen MÜSLÜMAN FALAN DEĞİLSİN. Şu ikiyüzlülükten sıyrılalım artık lütfen..

 

Uğur GÖRGÜLÜ

13 Ağustos 2019 – Zugdidi (Gürcistan)