Sayın hükümet pandemi nedeniyle işten çıkarmayı yasakladığından beri zora düşen işletmeler yeni bir yöntem bulmuşlar:
Kod 29 !
Nedir bu Kod 29? Kod-29, ”Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış sebebiyle iş akdinin feshi” anlamına geliyor. Bu kodun içeriğinde genel ahlâka aykırı davranışlar, hırsızlık, cinsel saldırı ve taciz gibi ayrıntılar bulunuyor. İşten çıkarmaların zorlaştırıldığı 2020 yılında tam 177.000 kişi bu kodla işten atılmış.
Pandeminin birinci yıl dönümü nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG), son bir yıllık dönemde Kod 29 ile işten atılan işçilerin sayısının yüzde 70 arttığını açıkladı.
İSİG, yine son bir yıl içinde açılan işe iade davalarının yüzde 80’inin de Kod 29’la ilgili olduğunu belirtti.
İşçisini Kod 29 ile işten atan işveren için hiçbir yaptırım yok!
Düşünsenize bir kadın işçinin “ahlâksızlık” yaptığı gerekçesiyle işten atıldığını, onun ailesinin ve toplumun
diğer kesimleri nezdindeki durumunu. Ya da bir aile babasının evlâtlarının, ailesinin, mahalle efradının gözünde nasıl kötü bir duruma düştüğünü…
İşin diğer bir yanı da, bu insanlar ihbar ve kıdem tazminatı alamıyorlar. İŞKUR bu kodla işten atılmış birine işsizlik maaşı bağlamıyor. Zavallı insanların iş arayışlarında da bu kod önlerine birçok zorluklar çıkarıyor.
Çeşitli sendikaların ve eylemci işçilerin Kod 29’la ilgili eleştirilerine bakıldığına en başta, “Kod 29’un işten atılmaların yasaklandığı bir dönemde bazı işverenler tarafından kötüye kullanıldığı” eleştirisi geliyor.
Kod 29’la işten çıkarma daha önceden de vardı; ancak bu dönemde işverenin bilinçli bir şekilde, işçinin önüne ya ücretsiz izin, ya anlaşarak işten çıkarma, ya da Kod 29’u koyduğunu ve işçinin içinde bulunduğu çaresizliği kullanarak bu durumu âdeta bir pazarlık, bir baskı aracı olarak kullanmaya başladığını görüyoruz.
Sorsanız yüzde 99.5’unun “Elhamdürüllah müslümânım” dediği bu ülkede siz eğer kendi pis çıkarınız için işten çıkaracağınız insanlara hiç utanıp sıkılmadan, hiç yüzünüz kızarmadan, o insanların sonraki yaşamlarında ne gibi zorluklarla karşılaşabileceklerini hiç düşünmeden “ahlâksızlık yaptı” yaftasını yapıştırabiliyorsanız, SİZ HİÇBİR DİN MENSUBU OLAMAZSINIZ. HATTÂ SİZE İNSAN BİLE DENEMEZ.
Uğur GÖRGÜLÜ
07 Nisan 2021 – Jvari (Gürcistan)