Bir Mühendisin Notları

Anasayfa » Tarih » OSMANLI TÜRK MÜDÜR?

OSMANLI TÜRK MÜDÜR?

admin 26 Mart 2014 59.027 Kez Okunmuş 87 Yorum

 

Osmanlı Ramazan Sofrası

Osmanlı Ramazan Sofrası

Hepimiz bize çocukluğumuzdan beri dayatılan tarih öğretimiyle,  Osmanlının torunları olmakla gurur duyarız. Peki, Osmanlı da Türk olmakla gurur duyuyor muydu, ya da kendini Türk olarak görüyor muydu?

Bu sorunun kesin cevabı Osmanlı’nın kendini Türk olarak nitelendirmediği hatta Türk kelimesinin anlamının Osmanlı için bir aşağılama terimi olmasıdır. Osmanlılar için Türk’ün sözlük anlamı idrak-ı bilhak idi (anlayış yoksunu, cahil). Eğer merak edip de Osmanlı belgelerini incelerseniz, Osmanlı hanedanının birçok yazılı belgede öz be öz Türkmen soyundan geldiği halde kendini Türk olarak nitelemekten özenle kaçındığını görürsünüz.

Gerçek şudur; Osmanlı hanedanı, biraz da saltanatının diğer soylu Türk ailelerince tehdit edilmemesi için, özellikle devletin üst kademelerine ve orduya Türk soylu halkın geçişini tamamen engelleme yoluna gitmiştir. Bunun yerine devlet adamı ihtiyacını Avrupa ülkelerinden 7 yılda bir ve her bölgeden en az 40 kişi olacak biçimde, 12-15 yaşlarındaki sağlıklı ve akıllı çocukları ailelerinden zorla koparıp Enderun ve Yeniçeri Ocağında yetiştirerek karşılama yolunu tercih etmiştir. Yani bahtsız Anadolu Türklüğüne kendi soyundan gelen bir devlette, hem ordu hem de devlet yönetimi yolu bizzat Osmanlı tarafından kapanmıştır.

Osmanlı Tuğrası

Osmanlı Tuğrası

Osmanlı Devleti’nin gerileme dönemine kadar son Türk soylu sadrazamı Çandarlı Halil Paşa idi ve o da devşirme kökenli vezirlerin etkisiyle Fatih Sultan Mehmet tarafından boğdurulmuştur. Böylece Osmanlı Devletinde başta sadrazamlık olmak üzere üst düzey yönetimi, Türk kökenlilerin elinden çıkıp Hıristiyan kökenli devşirmelerin eline geçmiştir.

Zoraki devşirmelerin ortak yönü şudur: Bu devşirmeler analarından, babalarından, kardeşlerinden, yurtlarından zorla sökülüp alınmış mutsuz kişilerdir. Daha çocuk yaşlarında aile ve yurtlarından alınmış bu devşirmelerden çok az sayıda olanı Osmanlı’yı ve İslam’ı tam olarak benimsemiş ve hayatları boyunca kin ve nefret duygularıyla dolu olarak bu nefretlerini Anadolu Türk halkına eziyet ederek açığa vurmuşlardır.

Osmanlı Devleti’ni yöneten devşirmelerin büyük çoğunluğu Anadolu Türklerini sürekli olarak aşağılamışlar, ellerine güç geçtiğinde asıp keserek malını, canını ırz ve namuslarını ellerinden alarak yapmadıkları rezillik bırakmamışlardır. Hırvat kökenli devşirme sadrazam Kuyucu Murat Paşa, Güney Doğu Anadolu’da 70000 Alevi Türkmeni öldürmüş ya da diri diri kuyulara doldurmuştur. Aman dileyen Anadolu insanına Kuyucu’nun yanıtı ”Vurun şu pis Türk’ün başını olmuştur!” Osmanlı sarayının devşirme yazarlarından Hafız Ahmet Çelebi’nin 1499 yılında yazdığı şiirin bir kıtası şöyledir:

SAKIN TÜRK’Ü İNSAN SANMA

BİR AN BİLE OLSA TÜRK’LE OLMA

TÜRK ELİNE ŞEKER OLSA, O ŞEKER ZEHİR OLUR,

TÜRK’ÜN BAŞINI KESERKEN SAKIN GAM YEME

BABAN BİLE OLSA TÜRK’Ü ÖLDÜR.

Osmanlı Arma

Osmanlı Arma

Fatih Sultan Mehmet’in sadrazamı Mehmet Paşa, Rum çocuğu bir devşirmeydi. Bu nedenle kendisi Rum Mehmet Paşa olarak anılırdı. Osmanlının Karaman seferindeki kıyımın ve talanın durdurulması için padişaha yalvarmaya gelen yaşlı Türklere Rum Mehmet Paşa şu yanıtı verir.”NİCE SIZLANIRSINIZ AKILSIZ TÜRKLER! VATANIMIN, IRKIMIN ÖCÜNÜ SİZLERDEN KARAMAN ÜLKESİNDE ALMAYA MUVAFFAK OLDUM”

Osmanlının Anadolu Türklerine yaptığı zulmün listesi daha böyle uzar gider. Biz ise kendimizi hâlâ, Türklüğü aşağılayan bir hanedanın ve devletin torunları olarak görmeye devam ediyoruz.

Ne mutlu ki Atatürk ve onun silâh arkadaşları Türk Milletinin onlara en fazla ihtiyaç duyduğu anda ortaya çıktılar ve bizi Osmanlının köleliğinden, kendimizin efendiliğine; ümmetten millet olmanın bilincine, atalarımız ve Türk olmamızla gurur duyduğumuz bu günlere getirdiler. HEPSİNİN RUHU ŞÂD OLSUN…

-Alıntıdır-

Twitterda PaylaşBu Yazıyı Twitter'da Paylaş Facebookda PaylaşBu Yazıyı Facebook'da Paylaş

"OSMANLI TÜRK MÜDÜR?" için 87 yorum yapılmış.

 1. Merhabalar, yazılarınızı uzun süredir takip ediyorum ve sizi tebrik etmek istiyorum.Yanlız sizden daha fazla paylaşım görmek istiyoruz..
  (Bu arada yeni tasarımınız çok güzel olmuş 🙂 )

  • Sevgili Okay YEĞİN,

   Güzel sözleriniz için çok teşekkürler. Son 2 yıldır pek Türkiye’de kalamadım, iş için çok seyahat etmem gerekti ve doğal olarak da yazılarıma ara verdim. Bu arada bu fırsattan yararlanarak sitenin sorumlusu genç arkadaşım kaç zamandır aklımızda olan değişimi gerçekleştirdi. Ben de pek beğendim bu yeni görünümü doğrusu. Ben çalakalem yazı yazamam, o nedenle bir sayfa yazının bu sayfada okuyucuyla buluşması uzun bir zaman dilimi alıyor. Hatta yayınladıktan sonra bile okudukça bazen değişiklikler yaptığım da oluyor. Ama haklısınız bundan sonra paylaşımlarımı arttıracağım. Ancak benim de sizlerden beklentim, üye olup sizlerin de güzel paylaşımlarda bulunmanız.

  • okay yegin(satılmışların torunu)sen ve bu yazıyı yazan baş bölücü saçmaladıgınızın farkında degilsiniz veya atalarınız gibi vatan haini oldugunuz için hesabınıza öyle geliyor ben çok şey yazmak isterdim fakat size söylecek lafım yok atatürkün hain torunları….

 2. hayatımda okuduğum en cahilce yazı 🙂

 3. hani ‘cahillik akıyo’ dedikleri bu olsa gerek 🙂

  • Sayın Seyda,

   Yazıyı ben yazmadım ve yazarını da bilmiyorum. O nedenle “Alıntı” olduğunu belirtmekle yetindim. Ancak yaptığım kısa bir araştırmada yazıda geçenlerin hepsinin doğru olduğunu güvenilir kaynaklardan teyit ve tespit ettim. Cahilce olan kısmı nedir onu da belirtirseniz akademik bir şekilde tartışabiliriz. Yoksa dinciler gibi kendi düşüncelerinden başka hiçbir fikri kabul etmeyen kemikleşmiş bir yapıdaysanız o zaman zaten ne söylesek boş.

   • Oraya dinci yazıyorsun birde akademik tartışmadan bahsediyorsun, s be soysuz vede hain soyun kurusun, kurududa inşaalah.

    • Sitemin daimi okuyucuları lütfen beni affetsin, çünkü bu tip dallamalara anladıkları dilden cevap vermek lâzım. Gereksiz nezaket, böyle su katılmamış dangalakların bir taraflarını kaldırır zira. Lan beyin yerine saman taşıyan öküz. GİBİ diyorum GİBİ. Dinciler GİBİ. Sen GİBİ ne demek bilmiyorsan ben neyleyeyim a salak! Senin soyun kurusun inşallah Emevi dölü… Dinci demiyorum, dinciler gibi yapma diyorum. Geri zekâlı ebleh… Anlama özürlü dingil… Hayvanların yüz karası mahlûkat…

     • Dinciyi lan sana ne DİNCİYİM LAN BEN ben müslümanım DOKUNUYOMU müslüman olmamın neresi kötü şerefsiz senin gibi ateist p.. bozuntusu olmaktan iyidir AHMAK ADMİN

   • Şerefsiz misin sen Biz mi osmanlının kölesiydik ahmaaaaaaaaaaaaaaak! yavauz a sen millletin efendisisin dediğinde o hayır hizmetkarıyom demiştir birkaç cahil osmanlıda kendi ırkında düşmansa nie genelleme yapıyorsun bu arada atatatürkün neyi vardı alimleri asmkatan başka neyi vardı söylesene cahil herif

    • Bana bak cahil geri zekâlı, sen ne olursan ol, kime inanırsan inan bana ne! İster dinci ol, istersen oğlancı Osmanlıyı ATAN kabul et çok da bir tarafımaydı. Ama şu anda yaşadığın ülkenin kurucusuna hakaret ettin mi iş değişir. Bre cahil aşağılık nankör köpek! Sen kiiiiim müslüman olmak kim? Müslümanım diyen adam eğer ATATÜRK’e hakaret ediyorsa 365 gün oruç tutsa da, 24 saat namaz kılsa da ne yazar! Sen boşuna gitme camilere, gerçi o camilerin hemen tamamı mescid-i dırardır ya neyse, ne yapsan nafile… O kutsal dini ağzına alıp kirletme müşrik seni. Sen yüce İslâm’ı benim kadar değil de onda biri kadar bilseydin şayet acaba o yüce insana böyle hakaret edebilir miydin ey fâsık! Senin gibi müşrik bir din düşmanı olacağıma deist olurum, ateist olurum daha iyi kazma. BEN KUR’AN MÜ’MİNİYİM. Sen ne anlarsın Kur’an’dan bre salak!Şerefsiz de sensin cahil de Allah’ın dangalağı… Oku araştır da öyle gel. Sen tartışmaya bile değmezsin, ordan burdan duyduğun, şeyhinin şıhının sana kaskalladıklarıyla karşıma gelme, avanak herif! Bırak bilimsel tartışmayı, seninle kahvehane lakırdısı bile yapılmaz seni iblis kazuratı seni. Sen git de seni badeleyen şeyhinin şeyini yalamaya devam et Emevi dölü!

    • Sen nasil bir Esek sin lan ?

   • Sen bu alinti dedigin ana ictenlikle paylastigin bu sacmaliklarla sadece kebdini belli edersin. Osmanliyi bilerek osmanli fiyolar oysa osmanli Turk imparatorlugudur .s Demirel bile vaktiyle cumhuriyeti benimsetmek icin bilerek Osmanliyi koyu gosterdik demistir. Osmanli d
    Dunyada hala kanayan sizlayan yara gibi duruyor tabiki hazmedemeyenler icin boyle icimizdede cok var senin gibiler….

  • Geri zekali sen ne demeye calisiyorsun !?! Ne dediginin farkinda misin sen ? Delirmissin Gercektende !! Onar bizim atalarimiz anadinmi ? Ben almanyada yasiyorum ama yinede onara saygi görüyorum tamami ?

 4. Evet evet yazı cahilce. Katılıyorum. Yüz yıldır Osmanlı Türk’ten Türk Osmanlı’dan nefret ettiği halde bunu yazmamış resmi, komik, yalancı, ezberci tarihe uymuyor ya, tabi ki cahilce. Yoksa kardeş katili padişahlar için “Cennet mekan ulu Hakan Kanuni Sultan Süleyman Han” olarak başlasaydı yazı, alim olurdu.

  Yuh. Yazıyı okudun bari “yanlış bilgi” de be adam, “cahillik akıyor” demiş, yeter.

  “Etrak bi idrak” yani Türk dediğin idrakten yoksundur. Osmanlı saray özdeyişi. Al sana. Etrak, Türkler demek, ama özel isim bile değil, Türk o zamanlar özel isim bile değil,

  “Erzurum ilinde Türk dediğimiz ırktan bazı kimseler gördüm” diyen Evliya Çelebi. Al sana. Istanbul’da Türk yok.

  Cahil sensin, geri zekalı.

 5. Alıntı bile olsa bu bilgileri bize ulastirdigin için teşekkürler admin. Seyda hanımın dediklerine aldırış etme. Böyle düşünen arkadaşlarla çok konuştum ne kadar kaynak göstersende hiç biri fikrini değiştirmez.

  Cahille girme münakaşaya,ya sinirini zıplatır tavana!Ya da yazık olur “Adabına”!

  Hz Mevlana çok güzel açıklamış bence 🙂

 6. Baylar Ben Anlamadım Şimdi Osmanlı Türk Değil mi ?

  • Aslında Kayı Boyu’nun kurduğu bir beylik, ancak padişahların annelerini baz alırsak hemen hepsi yabancı olduğu için zaten 3. nesilden sonra Türk geni neredeyse yok oluyor. Genetiğin değişmez kanunu Osmanlı için mi işlemeyecek…

   Belki bunun da tetiklediği diğer bir unsur da saraya soylu Türk beylerini, ailelerini ortak etmeme kaygısı. Sanki kendileri bir başka yerden geldiler, o çadırlardan değil! Bu nedenle Fatih’ten sonra tek bir Türk kökenli sadrazam, vezir göremiyoruz.

   Sarayın kullandığı dil arapça, farsça ağırlıklı bir dil ve alfabe farsça. Yani Türkler’in o Ortaasya’da kullandıkları kendi alfabeleri unutulmuş gitmiş.

   Ve sonuçta Anadolu’da yaşayan ve ülkeyi kuran Türkler neredeyse aşağılanan, küçümsenen bir ırk olarak görülmeye başlanmış. Etrak bi idrak, yani anlayış fakiri sözü, saray tarafından Türk’ü tanımlamak için söylenirdi. Padişaha Türk demek hakaretti.

   “TARİH Mİ DEDİNİZ” adlı yazımda anlattığım bir olay var. Balyemez topları ile ilgili. Bir okuyun.

   Şimdi siz söyleyin Osmanlı Türk mü değil mi?

   • admin anneleri Yabancı dedin ya padişahlarının annelerinin soyunun çoğu kafkasya Türkü Bi avrupalı olsa hadi neyse diycem yabancı deyince Rus,Alman geçti aklımızdan

    • Sayın Ferhat,

     Sizin elinizdeki kaynak kitapları gerçekten merak ediyorum doğrusu. Osman ve Orhan dışında hemen hepsinin annesi Rus, İtalyan, Bizanslı, Roman, İspanyol..vs. İyi bakın, iyi araştırın. Tarihe, sahip olduğunuz siyasi düşüncelerin gözlüğü ile değil objektif bakmak gerek. Benim düşünce yapımı, sitemdeki yazıları okuduğunuzda anlamışsınızdır sanırım. Diğer yazılarımı bir okuyun; oy verdiği partiye vıcık vıcık yağ çekme mi var, yoksa gerektiğinde acı acı eleştirme mi? Osmanlı ile ilgili düşüncelerimde de yiğidi öldür hakkını ver mantığı mı geçerli yoksa tarihi saptıran yalancıların uydurduğu sözde tarih mi? Sağcılığa gömülmüş hastalıklı beyinlerin “Ne olursa olsun savunma” zorunluluğundan kurtarın kendinizi ve beyninizi, dimağınızı özgür bırakın. Yalama ve yalaka medya kuruluşlarının tv’leri ve gazeteleri ile 46’lık kafası hunili Kadir Mısıroğlu’ndan başkalarını da okuyun…

     • bana önerebileceğiniz kaynaklarınz varmı araştırayım bi , dediğiniz gibi önüme gelen bi siteden baktım .

    • İsterseniz iktidarın borazanı olmuş SABAH Gazetesi’nin verdiği listeye bir bakın. O kadar da değiştirmeye, birkaç rivayeti olanlarda mutlaka Türk kökenli olan anneyi gerçek anne olarak göstermeye çalışmışlarsa da sonuçta çoğunun Bulgar, Rum, Yunan, Sırp, İtalyan…vs kökenli olduğunu göreceksiniz. Haaa size göre İtalya, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Lehistan, Rusya…vs Avrupa’da değil de Kafkaslarda yer alıyor ve nüfusu Türk kökenliyse birşey diyemem. Acilen tedavi olmanızı tavsiye edebilirim. Tarihi değiştiremezsiniz beyler. Bir taraflarınızı da yırtsanız Osmanlı’nın Türk olduğunu söyleyemezsiniz. http://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/osmanli_padisahlarinin_anneleri_nereli/13

   • aptalca yazılmış tamamen bati uydurmasi bir yazı. batinin kuzey koreyi kotuleyip antipati olusturmasi gibi bir durumdur.
    UNUTMAYIN TURK MILLETI DEVLETCIDIR DEVLETIN IHTIYACI OLDUGUNDA UYANIR. 3-5 AGAC ICIN GUNDEMI MESGUL ETMEK ICIN MEYDANA CIKMAZ. ZULUM GORUR SESI CIKMAZ ONA ZAM BUNA ZAM ILE GAZA GELIP ISYAN ETMEZ. AMA KENDINE IHTIYACI OLDUGUNU HISSETTIGI AN DEVLETININ YANINDA OLMUSTUR.DEVLET O YONETMIS BU YONETMIS FARKETMEZ. UZAK VE YAKIN TARIH YAZILIDIR. YONETICI ISMI 100YIL TURK ISMI 1000 YILDIR TARIHTEDIR.PADISAHI KIRIK IRKMIS ONEMSEMEZ ASiL VE GUVENILIRDIR. NE MUTLU TURKUM DIYENE….. ne mutlu kendini bilene

 7. Diyelim ki Osmanlı Türk değil, halkı da mı değil? Osmanlı diye yöneticilere mi deniyordu, yoksa Türk Topraklarına mı? Yani TC gibi. Bugünkü yöneticiler Türk mü, şayet değilse TC olmaktan çıkıyor mu?

 8. Aslında yazıda bu soruların yanıtları var. Anadolu halkı tabi ki Türk. Germiyanoğulları, Canikoğulları, Karamanoğulları…vs. Biz Osmanlı hanedanı ve saray erkânından bahsediyoruz. Bugünkü T.C’nin adı bile Türk sözcüğü içeriyor. Osmanlının Türk olmamasından çok rahatsız değilim ben. Rahatsızlık veren Türk’ü aşağılamaları, eziyet etmeleri ve kendilerine Türk denilmesini hakaret kabul etmeleri.

 9. Merhaba,
  Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Doğru ya da yanlış olması önemli değil. Önemli olan eleştiriye açık olmamamız, araştırmamamız. Her ofis açan arkadaşımın duvarına astığı tuğrayı bir araştırması gerekmez miydi ?

 10. Teşekkürler sayın Aslan, haklısınız. Ancak emin olun bu sayfalarda rastladığınız tüm yazılarda kullanılan kaynaklar, bilgiler yayınlanmadan önce sıkı bir araştırmadan geçiriliyor, emin olun. Tek kaynağa güvenilmeyip, başka başka kaynaklardan da doğrulanıyor. Burası bir fikir ve düşünce paylaşımı platformu.

 11. Tarihi savaşı kazananlar yazdığı gibi yazılı tarihinde kazanan tarafın değiştirmediğini kim yalanlayabilir. .. Bu gün bile Osmanlının ölüsünden korkan Milletler var iken nedendir bilinmez bizlere 100 yılı bile görmeden geçmişine küfür eden milleti yetiştirip sahneye koymayla yetinmeden ahlaksızlık yolsuzluk şerefsizlik diz boyu… Bu yazıyı yazan kişinin Türk olduğunun şüphesini duyarım… Bu tür gerizekalı ahmak insanlar tarihini televizyonda izledikleri dizilerde eşleştirip işte bak bizim tarihimiz diyebilecek kadar aşağılık insanlar var aramızda… bunları dikkate alıp tarihimizi karalama isteyen salaklar iyi bilinizki geçmişini unutan Milletler tarihin tozlu sayfalarında kaybolmaya mahkumdur… GIÇINIZIDA YIRTSANIZ ORTALIĞI KAN GÖLÜNEDE ÇEVİRSENİZ TARİH BELGELERİNİ YOKSA ETSENİZ FARK ETMEZ 100 YILLIK ANLAŞMA BİTİYOR 100 YIL DAHA İMZA ATACAK AHMAKLAR MECLİSİ ARTIK YOK UYANIYORUZ EY TÜRK HALKI YUNACAKLARA KANMAYIN BÜYÜK TÜRK DEVLETİ KURULUYOR O GÜN NE GÜZEL GÜN OLACAKTIR GEÇMİŞİNİ UNUTANLAR DA IYI BİLİYORKİ UTANMA DAN SIKILMADAN BİZDEN DAHA FAZLA DEVLETÇİ MİLLETÇİ OLUP KOLTUĞUN PEŞİNDE DÖNECEKLER..Kimse kusura bakmasın artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak…. BÜYÜK TÜRK MİLLETİNE HAYIRLI OLSUN TARİHİNE LEKE SÜRENEDE YAZIKLAR OLSUN….

  • Keşke Sayın Cengizhan keşke… Ama nerede ben kurulan bir Türk Devleti göremiyorum. Onun yerine Osmanlı’yı diline dolamış, her hareketiyle, her icraatiyle Osmanlı’yı örnek aldığı iddiasında olan ancak emperyalistlerin fino köpekliğinden başka bir şey yapmayan bir iktidarın parçaladığı son Türk Devleti TÜRKİYE’Mİ görüyorum. Kürt Devleti’nin kuruluşuna ramak kalmış… Bunu da , “Pomeranya’ya Hoşgeldiniz” pankartlarıyla karşılanan birisi yapmış… Ancak ne hikmetse bunlar Osmanlıcıyız diyorlar kendilerine.

   Osmanlı Hanedanından bahsediyoruz biz, saraydaki devşirmelerden… Halk elbette ki Türk. Osmanlı’yı atası olarak kabul eden birinin kendisine Cengizhan nickini alması da ne tuhaf! Türk’e ait ne varsa terk eden ve araplaşmayı matah bir şey sananların kuyruğuna takılıp, kendine Türk İmparatorluklarından en güçlüsünü kuran bir TÜRK’ün adını lakap olarak almak… İlginç bir ironi!

  • Sen ilk once o ismini degistir, osmsnli devşirmesi. Timur’un BayeZid e yazdigi ikinci mektubu okuyun.osmanli ordusunun çoğunun Turk olmadigini soyluyor.

  • kim o salak ? hangi anlaşma 100 yıl geçerliymiş? adını bi de cengiz han koymuş ? kaç yaşındasın oğlum sen? çokomel kağıtlarının üzerinden mi okuyup araştırma yapıyon alagavat ? osmanlı ile senin alakan ne ? osmanlı olman ne mümkün? osmanlı bi aile oğlum. Türk osmanlıdan gelmiyor! Oğuz han dan geliyor cengizden de değil yılan kafalı !

   Hitlerin son yılı adlı belgeseli izlyin. yaşadığınız zaman ile bağdaştırın . Fazla uzak değil, az bi zaman sonra güvendiğiniz uuzn adam memlekein anasını belleyecek.İşte o zaman Türk mürk kalmay acak ! Aklınızı başınız devşiirin.

 12. Merhaba Admin, siteye üye olmak istiyorum fakat ya ben yapamadım ya da sistemde bir sıkıntı var yardımcı olursanız sevinirim…

 13. Peki neden bu bizlerden gizli tutuldu ?

  • Gizli falan tutulmadı. Gerçekler hep oradaydı, görmek isteyenler hep görüyordu. Tarihe objektif yaklaştığınızda her şey ortadadır zaten. Osmanlı Hanedanını mitolojik kahramanlar düzeyine getirip yarı-tanrılaştıran yobaz kesime inat günümüz Osmanlı Hanedanı mensupları Atatürk’ün çizgisinde modern bir yapıdadır. Örneğin bu da görülmez.

 14. Ben şimdi anlamadim osmanlı türk değilmi

 15. Mehter marşinda yazan,
  Hep kahraman türk milleti
  ne alaka o zaman

  • Sayın Uğur Bayık, lütfen bilinçli yorumlar yapalım. Okuyalım, azıcık araştıralım. Fransız İhtilâlini takip eden dönemde Dünya’ya milliyetçilik rüzgârları yayılırken bile Osmanlı’da “Türk” sözcüğü yoktu. İlk kez resmi belgelerde Türk sözcüğü 19.yy’ın ikinci yarısında görülüyor. 13.yy ile 19.yy arasında yani yaklaşık 500 yıl boyunca mehter marşlarında sadece dinsel motifler işlenirdi. Örnek Mehter Harp Duası:

   Eûzubillâh, Eûzubillâh. Hüdâ’ya şükr-i bihad, lâilâhe illallâh! El-melikü’l- Hakku’l mübin! Muhammedü’r- Resûlullah, Sâdıkü’l-va’dü’l Emin! İnnâ Fetehnâ leke fethan mübinâ ve yensurekallâhu nasran aziza!
   Ey padişah-ı halifetullah, Es Selâmu aleyke avnullah! Sensin hâris-i din-i mübin, hâris-i Şeriatullah!

   Mehter Takımı II. Mahmut döneminde kaldırılmış, ancak 1914 yılında İttihat ve Terakki Partisi’nin iktidarı döneminde Enver Paşa tarafından tekrar hayata geçirilmiştir. İşte bu dönemden sonra Türklük temasının ağır bastığı mehter marşları bestelenmeye başlanmıştır. Sizin bahsettiğiniz “Ceddin deden” adlı mehter marşının bestecisi Muallim İsmail Hakkı Bey’dir (1865 – 1927) ve Cumhuriyet dönemi bestecisidir. Hatta bugün bildiğimiz marşın bestesi dışında ( Bugün bizim bildiğimiz ve kullandığımız beste Osman Zeki ÜNGÖR’e aittir) bir İstiklâl Marşı da bestelemiştir. Bu dönemde M.Faruk Gürtunca gibi şairler, Kemal Altınkaya, İsmail Hakkı Bey, M. Nurettin Selçuk gibi bestekârlar yazdıkları şiirlerle, besteledikleri mehter marşları ile genellikle Türklük temasını öne çıkarmışlardır.

   Bizim bahsettiğimiz dönem Fransız İhtilâli’nin etkisiyle 19.yy’dan itibaren gittikçe artan milliyetçilik akımının etkisinde parçalanan Osmanlı’nın son dönemleri değil ki!

 16. Rakının Etkisiyle Kemalist Kafayla Anlatılmış
  623 yıllık devlet

  • Rakı osmanlıda neredeyse sudan çok içiliyordu. Şarap bile çok içiliyordu. Her türlü pislikleri var Atatürk hayatı boyunca ne ortamlarda ülkesi için çarpıştığı geleceği için savaştığı için adamda sıkıntı oluşturmuştu. O yüzden Atatürkün içtiği rakıları ve sigaraları sanki osmanlı padişahları ve diğer osmanlılar hiç görmemişler gibi yazmayın. Tarihteki kabaktan daha da büyük şekilde görünür gerçeklere at gözlüğle bakmayın. 700 yıllık devletmiş…..

 17. Osmanlı devleti, Ortaçağ ve Yeniçağı da kapsayan en güçlü Türk devletiydi. 72 milleti içerdiğinden sözde milliyetçilik yapmamaları gayet normal. Zaten, milliyetçilik akımı Fransız ihtilali ile geldi. Yoksa, Osmanlı devleti Alevi Safevi Devletinin ezdiği sünni Türkmenlere her türlü desteği vermiş, yeni çağda ise, Rus zülmüne maruz kalan Türklere daima sahip çıkmıştır. Yıkılmadan önce dahi, Azerbaycan’ı Ermeni soykırımından kurtarmıştır. Türklük sözde değil, özde olur!

  • 70.000 Alevi mi? Yahu gidin Atatürk’ün kurduğu Türk Tarih Kurumundan bakın. Bununla ilgili tek bir belge bulunmamaktadır. Ancak, 40.000 Alevi nüfusunun yapıldığına dair delil bulunmaktadır ama nüfus sayımıdır! Türk Tarih kurumundaki belgelere bakarsak, ancak haçlı desteğiyle Osmanlıya isyan eden Alevilerin komutanları, çakma halifeleri, ırza geçenleri ve sünni Türkmenlerine karşı yağma fiili işleyenleri ölümle cezalandırılmış gerisi sürgün edilmiştir. Ayrıca, devşirmelerin aşağılanması, devletin tamamına teşmil edilemez. Yukarıda dediğim gibi Türkmenlere yapılan destekler harfiyen gerçektir, gidin okuyun.

 18. lan gerizekalı hangi devşirme vezir hainlik etmiş hangi biri zorla ailesniden koparılmış ? aileler çocuklarının eğitim alması için birbirleriyle yarışıyorlardı
  burada gelmiş zorla koparılmış diyosun s*ktir git ulan çocuk mu kandırıyorsunuz?!
  pargalı ibrahim paşa kendisi hristiyan ailenin çocuğu söyle bakalım o ne zaman mutsuz olmuş ne zaman vatanına milletine ihanet etmiş
  allah ıslah etsin başka birşey demiyorum
  iyi günler…

  • Aslında oradan buradan duyduklarıyla yorum yapmaya çalışanlarla tartışma yapmam. Yazıları küfür içerenlerle ise hiç… Normalde bu kusmuk püskürtülerini de yayınlamam. Bugüne değin onlarcasını sildim. Ancak bunların ne kadar bilgisiz, görgüsüz, cahil ve akıl fikir yoksunu yobazlar olduğunu göstermek için işte yukarıdaki lağım çukuru ağızlının yazdığı karalamaları yayınladım. Hem küfret hem iyi günler dile. Dengesiz bir ruh halinin göstergesi değil de nedir?

   • bu ulkede cahil okadar çok varya sebebi sahte dinci hocalardan kaynaklanıyor inaçla dinciliği karıştıran toplum yaratmışlar adınada muslumanlık demişler emevi kafalı zihniyetin olacağı ancak bu kadar olur dincilik iyi birşey olsaydı insanlar birbirini öldürmezdi adam yukarıda gerçekleri yazmış onu bile dinciliğe çeviriyorsunuz osmanlıymışşş

 19. Başarılı bir yazı, teşekkür ederim, elinize sağlık

 20. Ulan vallaha iyi sallamişin kardeşim iyi güldüm

 21. Admin eline agzine ve sabrina saglik. Okumayan bir nesil yetisiyor ve uzuluyorum. Babaannelerinden dedelerinden ne duydularsa inanan bir toplumuz. Azicik okusalar bunlarin sadece yuzeysel bir detay oldugunu anlayacaklar. Kendilerini sarayda yetisen Osmanli torunu saniyorlar. (Sarayin tamami nerdeyse devsirme)

 22. Bu yazıda acikca görülüyor aslinda adminin Osmanli düşmanligi. Bir insan atalarini neden yalanlar anlayamiyorum. Arkadaslar padişahlar ve yönetenler Türktu ancak osmanli cok uluslu bir imparatorluk olduğu icin halk icerisinde Turk oranı çok dusuktu. Bu yüzden Turkleri aslinda ulasilmaz olduklarini gordukleri icin sevmediler kotulediler evet doğrudur ancak burda problem su. Bir Türkün osmanlinin turk olup olmamasi beni ilgilendirmiyor demesi kadar uzucu bisey yok ve adminimiz bence bu lafi soyledigi icin zaten turk olmayi haketmiyor. Bir de cok samimi sekilde söyluyorum cok guldugum bisey var 😀 hani demisya padisahlarin esleri yabanci hanimlar oldugu icin zaten 3.nesilden sonra genetigimiz degisti diye.. yani soyleyecek laf bulamiyorum o kadar komik bi laf. Bir genetikci olarak sunu söylüyorum arkadasim 3 5 nesille genetigin degismez git biraz genetik oku da bari oyle konuş. Hele ki insan genetiği hic hic degisemez.yani kendini de yirtsan o padisahlar senin atalarin ve turk. Yoksa amerikali ve fransiz amcalarim padisahlarinin genetiklerini bulmayla bu kadar ugrasmazlardi degilmi?

 23. Sayın “Birgenetikçi”, düşüncelerinizi küfürle değil de eleştiri boyutunda ve saygı çerçevesinde belirttiğiniz için çok teşekkür ederim. Umarım bazı cahil cühelâ militan bozuntularına örnek olur.

  Düşüncelerinize katılmıyorum. Sitemdeki diğer yazılarda da bu açıkça görülmekte. Yanıldığınız nokta şu: Türk olmadığı iddiasında olan Osmanlı, ben değilim! Fark burada. ATAMIZ saydığınız Osmanlı kendini Türk görmüyordu ki! Yukarıda açıkladım. Etrak bi idrak Türk kökenlileri aşağılamak için söylenen bir tanımlama idi. Şimdi birileri çıkmış bu lafın yanlış anlaşıldığını, çok büyütüldüğünü, aslında bu sözün Osmanlıya baş kaldıran Türkmenler için kullanıldığını filan söylüyor. Yani yalanın, kıvırtmanın bu kadarına da pes!

  Hiç unutmam, yeniden Osmanlı kültürünü hayata geçireceklerini iddia eden ve ortalıkta şalvarla, upuzun pis bir sakalla, kaftanlar ve sarıklarla gezen şarlatan sürü, denizden topa tutularak yıktırılan Rasathane için nasıl bir yalan uydurmuşlar biliyor musunuz? Efendim o rasathaneyi III. Murat zaten namaz saatlerini tespit için yaptırmışmış ve Takiyüddin El Rasıd gerekli hesaplamaları bitirince kendi istemiş yıkılmasını. Yani biz yanlış biliyormuşuz. Neden mi? Osmanlıyı kötülemek için…

  O konuyu da inceledim ve gördüm ki, Takiyüddin kederinden kahrından inzivaya çekilip ölmüş. Osmanlı’nın bilime, araştırmaya ihaneti yüzünden. İsteyen okusun, sitemde var o konu hakkında yazı. Diğer yandan bu yeni Osmanlıcı geri zekâlılar acaba görmüyorlar mı, hanedanın günümüz temsilcilerinin nasıl giyinip, hangi toplumsal kurallar çerçevesinde yaşadıklarını? Hangi Osmanlı’dan bahsediyorlar ki bunlar? Gerçek Osmanlılarla bu ucubelerin ne alâkası var?

  Osmanlı Selçuklunun devamı. Bir bakın bakalım bunların hiç Türklükle ilgisi var mı? Alaaddin Keykubat, Gıyasettin Keyhusrev… Siz hiç Kültigin, Altan isimli arap gördünüz mü? Osmanlı ve daha öncesinde Selçuklu hanedanları ve diğer sözde Türk devletleri (Harezmşahlar, Safeviler…vs) hangisi Türkçe konuşuyor? Alfabesi hangisinin Göktürk alfabesi ey genetikçi kardeşim. Bu konuları uzun uzun inceledim. Orada yazıyor, okursan sevinirim. Ben, Osmanlının dini nedenlerden dolayı Türklüğünü bir kenara bırakarak araplaştığını daha doğrusu Emevi yobazlığını tercih ettiğini ve böylece Türk tarihine ihanet ettiğini ve Türk’ü asla sevmediğini söylüyorum. Tarih bunun binlerce kanıtı ile dolu…

  Bir de şunu belirtmeden geçemeyeceğim, yahu siz genetikçi olduğunuzdan emin misiniz? Hani Bekir Coşkun’un bir sözü vardır: Çorbadan her kaşık aldığında yerine bir kaşık su koy bak bakalım 10 kaşık sonra o çorba ne oluyor? Tabi ki kırıntı baabından da olsa o ilk baştaki Türk geni kalıyor ama 3. 5. karışımdan sonra ne kadar düşük bir seviyeye iner bunu anlamayacak kadar mı gözleriniz köreldi ve bilimsel bir gerçeği inkâr edecek seviyeye indiniz anlamak mümkün değil. Anladığım kadarıyla sizin genetikçiliğiniz bu son dönem medreselerinden pardon üniversitelerinden geliyor gibi sanki…

 24. Osmanli devleti selcuklunun devamimidir türkoglu türktür osmangazi ertuğrur gazinin ogludur bu salakca yaziyi kim yazdiysa onun mk

 25. Emeğinize sağlık. Rastgele arama motoruna Osmanlılar Türk müdür diye yazdığımda siteniz ile karşılaştım. Bir biyolog olarak şunu söyleyebilirim ki genetik bakımdan Türk bayanlarla evlenmeyen padişahların zaten Türk olduğunu savunmamız imkansızdır. Kaldı ki Enderun Mektebi ve Yeniçerilerin ne olduğu da gün gibi ortadadır. Dinimizin ilk emridir OKU. okumadan kulaktan dolma bilgilerle admin e saldırılması komediden başka birşey değil. gülünç duruma düşüyorsunuz ya bu adam böyle yazmış dur bir de ben bakayım neymiş diyemiyorsunuz. Bu yazıya karşı olanların en büyük sorunu bu, tembel ve cahilsiniz beyin kirliliğisiniz. Osmanlı torunuyuz diyorsanız Türküz demeyeceksiniz açık ve net. kimse kendini kandırmasın. Osmanlı torunuyuz diye yardırılıyor, sözde Türküz deniyor, şehitlerimiz için Azerbaycan bile bayraklarını yarıya indiriyor ama Osmanlı torunlarından ses çıkmıyor. Milli yas ilan edilmiyor. Örnek çok tabi görmek isteyene. Admin in görüşlerine katılanlara selam ve sevgilerimle.

 26. Sayin admin osmanlinin ilk donemlerine baktiginizda hep oz turkce isim ertugrul ,orhan,aydogdu,gunduz alp, konur alp gibi hatta osman bey bizans kaynaklarinda atman yani ataman olarak gecer daha sonra islam kulturu etkisiyle arapca isimler artti ayriyetten selcuklunun baslarina gittiginizde hep turkce isimdir tugrul, cagri,arslan yabgu,secer,alparslan gibi sozde turk devleti dediginiz safevilerde ana dili azeri turkcesidir sah ismail karakoyunlu hukumdarinin kizinin ogludur sapina kadar turkmendir harzemsahlarda turkce konusurdu iran topraklarinda kuruldugu icin farsca da konusulurdu harzemsah sultani celaleddinin lakabi menguberdiydi osmanlida etrak i turk sadece gocebe turkmenler icin kullanirdi aynisi gocebe araplar icinde kullanilirdi batili haritalarda osmanli hep turk imparatorlugu olarak gosterilirdi 2. Murat kendilerini oguzlara baglamis hep kayi damgalari kullanmistir fatih sultan mehmet in torunlarinin birinin ismi oguz birininki korkuttur oz turkce isimler fatih sultan mehmet in madalyonunda turk imparatoru yazar ayriyetten 1470 te yapilmis bir fatih tablosunda altta gran turco( buyuk turk) yazar padisah analariyla ilgili ise kanuniye kadar cogu turk annelerinden dunyaya gelmistir

 27. Bu fatihin madalyonu ve gran turco yazan tabloyu arastirabilirsiniz

 28. Alfabe konusunda da bir yanlisiniz var osmanlica sadece arapce ve farsca degil turkcedende kelimeler var hangisi gokturk alfabesi kullaniyor demissiniz ona bakilirsa suanda oz turk alfabesi kullanmiyoruz latin alfabesi kullaniyoruz o zaman biz latiniz sonucumu cikiyor

 29. Admin madem cok biliyorsun bu konulari birincisi kaynaklarin isimlerini yazacaksin buraya ikincisi ulkemin insanlarini birbirine dusurmeyeceksin bildiklerini dogru ve anlasilir ve kaynagiyla yazacaksin ki detayli bi sekilde sonra yorum yapanlara saygi gostereceksin burada asil mesele osmanli devletinin turkmu arapmi oldugundan cok dunyaya 600 yildan fazla hukmettigi donemde yaptiklari sen kalkar bu konuyu tartisma meselesi yaparsan memlektte bu kadar mesele varken soylediklerine ve sana kimse saygi gostermez birde sunuda soylemeden gecemiycem madem diyorsun ya osmanli hep ecnebi veya yabanci hanimlarla evlenmis peki sana sorarim neslin babanami dayanir anana mi? Gercek vatansever arkadaslara sesleniyorum boyle sahislarin sozlerine itibarda etmeyin yorumda yapmayin.sunu unutmayin arkadaslar biz osmanli turk musluman akiminin neferleriyiz hilalle haç in savasi bizi birbirimize dusurmesin ve sunuda unutmayin dunyada su an katolikmi ortodoksmu protestanmi savasi yok muslamansa türkse öldür anlayisi var birlik olma zamani..

 30. Merhabalar bu yazıyla ilgili kaynakça arıyorum . Alıntıdaki bilgilere detaylı ve belgeleriyle ulasabilecegimiz kaynak isimleri yazabilir misiniz acaba?

 31. Gunumuz tarihcileri cok eski y?llarda Anadolu’ya gelen Turk kokenli insanlar?n buray? yurt edindikleri tezini savunmaktad?rlar. Biz 1071 tarihini bile esas alsak bile Anadolu’ya buyuk bir Turk nufusun gelip yerlestigini goruyoruz.

 32. Admin osmanlıca sadece yazı dilirdir konuşma dili değildir hemde o zamanlar arapça kullanılıyor bunu şuanda türkçeye çevirmemiz kadan saçma birşey yok neden mi arapçada 2.5 milyon kelime var türkçede ise sonradan eklenenlerle birlikte 111 bin 27 kelime bulunuyor. Bunun 14 bin 1981’i yabancı kökenli. Şimdi yeni bir tartışma yaşanıyor. bundan dolayı arapçadan çevrilen cümleler yanlış olabiliyor bu yüzden kimseyi kırma üzme kardeş Osmanlı torunuyuz atamız Atatürk başbakanımız Recep tayip erdoğan bu kadar basit aslında 🙂

 33. Bence dogru olabilir çünkü biz büyüklerimiz ne derse inanıyoruz olabilir

 34. peki soy annedenmi surer babadan mi? bu konu uzerinde arastirma yapiyorum cunku biz osmanli torunlariyiz. eger onlar Turk degilse bizde Turk degiliz. sonucta Osmanlinin topraklariydi buralar. Isim olarak Turkiye olduk ama aslinda Osmanliydi. simdi osmanli Turk degilse bizde Turk degiliz.

  • Yahudilikte soy anneye goredir.. muslumanlikta baba kabul edilir… yani hep varsayimlar..zaten soy denilen sey sacmalik… .kisaca hicbirimiz saf bir irk degiliz..

  • Türkler tarihte sadece araplar tarafından değil , romalılar , çinliler , hintliler , persler tarafından da aşağılık bir şekilde tanımlanmışlardır.Sibirya kökenli, Mongoloid ırkına mensup olan bu barbar etnik köken ile ırksal olarak bölgenin hiçbir bağlantısı yoktur. Bugün Türkiye’de yaşayanlar buranın binlerce yıllık yerli halkıdır.Ve Osmanlı yönetici sınıfının fiziksel özellikleri gerçek türk ırkının fiziksel özellikleriyle uyuşmamaktadır.(büyük kavisli burun , uzun yüz , dar çene ,küçük ağız anadolu tipi … Türk tipi :yayvan yuvarlak surat ,basık burun , büyük ağız ,geniş çene, tek kapaklı göz) Antropoloji çalışmalarına göre genetikleride uyuşmamaktadır.Saray lisanı ise Türkçe deil Farsçadır.1071 savaşı Bizans kaynaklarına göre hristiyanlarla müslümanlar arasında olmuştur.Türk ibaresi geçmez.Bu bölgeye Türk demek için ya çok cahil olmanız gerekiyor, ya antropoloji bilmemeniz yada genetik bilmemeniz lazım. Eğer tüm genetik ve ırksal ve tarihi kanıtlara göre bölgeye türk demekde diretiyorsanız ya cahilsiniz yada art niyetlisiniz demektir.

 35. Hz peygamber irkçılığı tamamen yasakladigina gore.. türk müyüz osmanli miyiz.. hatta isterse osmanli papua yenigineli olsun…ne onemi var… iyi insanlarin soyundan gelmeyle ovunmeliyiz.. türklerin de osmanlinin da iyisi kotusu var.. uzay cagindayiz.. atalarimizin ne yaptigi umrumuzda olmamali. Gelecegi dusunmeliyiz… soy gibi bi sacmaliga takilmadan… ona kalirsa hic birimiz türk degiliz.atilla ve metehan . cekik gozluydu ne de olsa…

 36. Lan nasil bi kafa bu admin yazik iste kemalizm sizin gibi atasina ecdadini kotuleyen bi nesil yetistirdi sen kimlerdensin milletin ne admin soylede ona gore hareket edelim

 37. tarih hakkında hiçbir şey bilmediğiniz belli bari buraya gelip amınakodumun ermenileri tarafından yazılan bu yazıyı paylaşarak kendinizi rezil etmeyin. Siz de Türkleri her önüne gelene gül dağıtan insanlar sandınız heralde. İmparatorlukları ayakta tutan milliyetçiliktir. Sizin anladığınız kafatasçı milliyetçilik değil ama. Fransız bir yazarın balkan acıları diye bir kitabı var oku öğren. Adam osmanlıya geldiğinde siz Türkleri ortadoksları ermenileri nasıl bir arada bu denli birlikte tutabiliyorsunuz demiş. neden mi? yüzyıllar boyunca onlar bu vatan için çalıp birlikte ter akıttılar ondan. işte buna milliyetçilik deniliyor.

  şimdi siz diyosunuz ki. Osmanlı Türk değil. Neden? haneden Türk olmadığı için mi? Ona bakarsan İskit devletinin yöneticileri Türktü halkı değil. ama ona Türk devleti demeyi iyi bilirsiniz. Yada halkı arap yöneticisi Türk olan tolunoğulları ve ihşitlere TÜrk demeyi çok iyi bilirsiniz. AMA KONU OSMANLIYA GELİNCE HEPİNİZİN KUYRUK ACISI VAR. neden kardeşim haremine yabancı uyruklu kadın aldı diye mi. Mete han ve oğlu da yatağına çinli prensesler alıp asimile olmamaışlar mıydı. Saltanat vardı diye osmanlı halkına köle dersiniz. bre cahiller o zaman Göktürklere Hunlara Uygurlara da laf atsanıza. OSMANLININ KENDİNİ TÜRK SAYMAMASI VE HANEDANININ TÜRK OLMAMASI DEVLETİ AYAKTA TUTAN ŞEYDİ ZATEN. handanda Türk olsa ”devlet hanedanın ortak malıdır” lafına bakıp devletten toprak istemez mi! AÇ DA KİTAP OKU ÖĞREN! Fransada napolyonu tanrı gibi görenler varken bizdekiler kendi atalarına düşman oluyor. ULAN OROSPUCOCUGU BU TOPRAKLARDA OSMANLI SAYESİNDE YAŞIYORSUN. BUNE YALANCILI BUNE UTANMAZLIK BUNE VEFASIZLIK!!

  • Bu üslup nasıl yanıtlanır? Ne diyebilirim ki bunun gibi deyyuslara, SENSİN OROSPU ÇOCUĞU demekten başka…

  • ahahahahahahahahahahahah
   SEN YOKSA OSMANLI TORUNU MUSUN?? BAK BAKALIM NE KADAR TÜRK VARDI O OSMANLI’DA. YANİ TÜRK DEĞİLDE BİR RUM YA DA ERMENİ TORUNUSUN ÖYLEYSE ÇÜNKÜ TÜRK YOK.
   YA DA BUNLARI EZİLEN TÜRK ÇİFTÇİLERİNE ANLAT OSMANLIDAKİ…………….

 38. Sevgili admin cidden bişey anlatmaya değmeyecek insanlar için kendini bu kadar yorma osmanlı romanın devamıdır armasını bile ingiliz in yaptığı kullandığı dili Arapça farsça türkçe karışımı olan melez bir hanedanlik Türkluk ile alakası olmamıştır Osman beyi ayrı tutarak.

 39. Konuya birkaç acıdan cevap vermek mümkündür:

  1. Fatih Sultan Mehmet ile Karakoyunlu Devleti Padişahı Uzun Hasan savaşmış ve Osmanlı savaşta galip gelmişti. Azap eri, düşman taraftarı öldürülen askerlerin küpelerini alıyordu. Bu küpeler gümüştü.

  Bu durum, her savaştan sonra galip tarafın benzerini yaptığı şeydir. Çünkü o zamanlar, yenilenlerin savaş aletleri, kıymetli eşyaları yenenler tarafından ganimet olarak alınırdı.

  2. Böyle bir hadise soruda geçtiği gibi adı geçen eserde anlatılır.

  3. Tarihte farklı sebeplerle Türklerin Türklerle ve başka ırklarla savaştıkları görüldüğü gibi, mesela Arapların da farklı sebeplerle Araplarla savaştıkları görülür. Bunun genelde ırkçılıkla ilgisi yoktur.

  4. Türklerin farklı sebeplerle Türklerle savaşmalarını, hemen Türk düşmanlığı olarak değerlendirmek ve buna bağlamak doğru değildir. Bu çarpışmalar o konularda geçtiği üzere farklı sebeplerle gerçekleşmiştir. Mesela:

  Türklerin batıya doğru göç sebeplerinden biri, iç anlaşmazlıklardır. Yani Türkler, yine Türklerle iç anlaşmazlığa düşünce bu göçe sebep olabilmiştir. Nitekim Kuzey Hun devleti ile iç anlaşmazlık yaşayan kalabalık Türk Hun kütleleri Batıya doğru göç başlatmıştır.

  Yine Uar-Hunlar, Güney Kazakistan’daki Hun halkını yerinden oynatmış ve daha batıya göçe zorlamışlardır.

  Attila döneminde yine Hunlardan Hunlara karşı, yani Attila’ya karşı isyanlar olmuştur.

  Bu ve benzer olayları ve gelişmeleri Türklerin Türklere karşı , Türk düşmanlığı ile açıklamak ırkçı ve yanlış bir yaklaşım ve düşüncedir.

  4. Birinci Göktürk Devleti Kağanları Bumin ve Mukan Kağan, üst üste Avarlara iki büyük darbe vurarak, Türk olan Avar devletini yıkmışlar ve Avarların büyük bir bölümü batıya göçmüşlerdir.

  5. Karahanlılar ve Selçuklular Müslüman olduktan sonra gayr-i müslim Türklerle savaşmışlardır.

  6. Peçenekler, Türk Macarları batıya göç etme zorunda bırakmışlardır. Diğer yandan komşuları Uzlar/Oğuzlar tarafından sıkıştırılan Peçenek Türkleri daha batıya göç etmişler ve Balkanlara gelmişlerdir.

  7. Kırgızlar 840’ta Türk Uygur devletini yıkmışlardır.

  8. Karluklar yaptıkları isyanlar ve çarpışmalarla Göktürk devletinin yıkılmasında etkili olmuşlardır. (Bütün bu bilgiler için bkz. Altan Deliorman, Tarih, Bayrak Basım Yayım, İstanbul 1996, s. 54, 59, 61, 63, 66-67, 71- 72, 75, 77)

  9. Diğer yandan İslam döneminde de, Türklerin Türklerle farklı sebeplerle savaştıkları görülür.

  Mesela Gaznelilerle Selçukluların savaşması, Karakoyunlularla Akkoyunluların savaşması, Osmanlılarla Memluklülerin savaşması, Büyük Selçuklu Devletinin parçalanması ile Selçuklularla Selçukluların savaşmaları ve Hanedan kavgaları. Anadolu Beylikleri arasında yapılan kavgalar ve savaşlar.

  Osmanlı şehzadelerinin taht kavgalarıyla birbirleri ile savaşmaları. Osmanlıların Timur ile savaşı. Osmanlıların Şah İsmail ile savaşları. Şah İsmail’in Özbeklerle savaşları…

  Bütün bunlar Türklerle Türklerin savaşıdır ve bu savaşlarda çok Türk ve Türkmen ölmüştür. Araştırılırsa, buralarda savaşların sebebi ırkçılık, ayrımcılık ve Türk düşmanlığı değildir. Misaller çoğaltılabilir.

  Hoca Saadettin’in anlattığı da bir savaş sonrası durumdur ve Türk düşmanlığı ile ilgisi yoktur. Araştırıldığında görülecektir ki, savaşın sebebi Türk düşmanlığı değildir.

  Dikkat edilmesi gereken bazı konuları kısaca özetlemeye çalışalım:

  1. Günümüzde, Osmanlı Devleti’ne cephe alan belli mihraklar ve karanlık güçler, üç kol halinde, en uzun ömürlü İslâm Devleti olan Osmanlı Devleti’ne hücum etmektedirler:

  Birinci kol, İslâm’a düşmanlıklarını açıktan ortaya koyamayan ve bunu Osmanlı düşmanlığı adı altında yürüten din ve tarih düşmanlarıdır. Bunlar, kusurlarıyla birlikte, İslâm’ı hayatın bütün safhalarında yaşayan ve yaşatmaya çalışan Osmanlı Devleti’ni tenkit etmekle, açıktan yapamadıkları İslâm düşmanlığını böylece yapmış oluyorlar.

  İkinci kol, altı yüz sene, İslâm’ı neşretme hizmetindeki Osmanlı Devleti’ne ayak bağı olmuş, İslâm’ı kendi safiyetinden çıkarmaya çalışmış bir devletin fikir propagandalarına kanan ve tarihimizi tam bilmeyen bazı saf Müslümanlardır.

  Üçüncü kol ise, Osmanlı Devleti’nin bütün Müslümanları kucaklayan ümmet ve Osmanlı Milleti anlayışına karşı çıkan ve yanlış olarak Osmanlı Devleti’ni Türk düşmanı gibi göstermeye çalışan belli bir ekiptir. Özellikle Fatih’in kapıkulu sistemini ve Sokullu gibi başka ırklara mensup Osmanlı devlet adamlarını acımasızca tenkit edenler bu grup içinde yer almaktadırlar.

  2. Osmanlı Devleti, büyük bir devlettir. Osmanlı Tarihi konusunda kalem oynatmak da büyük bir iştir. Büyük işlerde sadece kusurları gören cerbeze ile hareket edenler, hem aldanır ve hem de aldatırlar. Cerbezenin şanı, bir kötülüğü sümbüllendirerek bütün güzelliklere galip getirmektir. Bir adamdan bir sene içinde meydana gelen pis kokuları bir anda meydana gelmiş gibi hayal ederek o adama bakarsanız, o adam nazarınızda çok çirkin hale düşer.

  İşte eğer cerbeze ile 600 yıllık zamanda 20 milyon km2’lik mekânda Osmanlı Tarihi içinde dağınık halde meydana gelen bütün kötülükleri toplar ve o siyah perde ile Osmanlıya bakarsanız, o zaman kapkaranlık bir tarihle karşılaşırsınız. Cerbeze, bütün çeşitleriyle garip şeylerin makinesidir. Gerçekten de cerbezeli bir aşıkın nazarında bütün kâinat sevgiyle oynaşmakta ve gülüşmektedir; ama çocuğunun vefatıyla matem tutan bir ananın nazarında umum kâinat hüzün içinde ağlaşmaktadır. Halbuki ikisi de doğru değildir.

  Tarih, bir olaylar ve insanlar bahçesidir. Sizden biriniz, bir saatliğine gezinmek için bir bahçeye girseniz, noksanlardan beri olmak ancak cennet bahçelerinin özelliklerinden olduğundan ve her kemale bir noksan karıştırmak da bu dünyanın gereklerinden bulunduğundan, o bahçenin bazı köşelerinde pis ve murdar şeylere de rastlayabilirsiniz.

  Tabiatı bozuk olanların, sadece o bahçedeki çürümüş ve kokuşmuş şeylere gözü takılır. Sanki o bahçede başka bir şey yok gibi, hayal ve vehminin de tahrikiyle bahçeyi kendi gözünde mezbeleye çevirir; midesi bulanı ve kusar. Halbuki akıl böyle bir bakışı tasvip edebilir mi?

  Güzel gören güzel düşünür; güzel düşünen güzel görür; güzel gören hayatından lezzet alır.

  3. Tarihe bakış açımız, 600 yıllık Osmanlı tarihinin iyiliklerini de kötülüklerini de görebilecek bir gözlükle olacaktır. Yoksa kötülük bulunmayan hiç bir tarih devri mevcut değildir. İyilik tarafı bulunmayan tarih devri de yoktur. Tarihe böyle bakanlar, kendileri yanıldıkları gibi, başkalarını da yanıltırlar.

  Allah etmesin, böyle bakış açısı olanlardan biri bin sene yaşayacak olsa, hayalindekine uymadığından Hz. Ömer’in idaresini bile tenkit edecektir. Bu hayalin neticesi olarak, yapıcı değil, yıkıcı bir nazarla tarihe bakacaktır. Unutmayacağız ki, tarih boyunca, iyilikleri kötülüklerine ve sevapları hatalarına ağır basanlar, her zaman mağfiret ve affa müstahaktırlar. Allah’ın haşirdeki adaleti de böyle hükmedecektir.

  Her şeyde olduğu gibi, Osmanlı Devleti’nin iyilikleri de vardır, hataları da vardır. Ancak 600 sene boyunca hasenatının seyyiâtına ağır bastığı içindir ki, kader-i İlâhi bu uzun süre içinde İslâm’ın bayraktarlığı unvanını onlara ihsan etmiştir.

  4. Elbette ki tarihe tenkit gözüyle de bakacağız. Ancak insanı tenkide sevk eden sebep ya tenkit ettiği şeye duyduğu nefret hissinin tatminidir; düşmanın ayıbını görerek tenkit etmek gibi. Yahut da tenkit ettiği kişiye karşı beslediği şefkatin tatminidir; dostun ayıbını görüp tenkit etmek gibi.

  İşte özellikle tarih alanında, doğru veya yanlış olması muhtemel olan aleyhteki bir konuda (Yıldırım’ın intihar etmesi ve içki içmesi iddiaları gibi), iddiayı kabule meyletmek nefretten ve reddetmek ise şefkattendir; ancak lehte olan bir konuda (Yıldırım’ın intihar ettiğini ve içki içtiğini reddetmek gibi) kabule meyletmek şefkatten ve reddetmek ise nefrettendir.

  Önemle ifade edelim ki, tenkide insanı sevk eden şey, sadece ve sadece hakka taraftarlık ve gerçeği ortaya çıkarmak arzusu olmalıdır.

  Not: Detaylı bilgi ve kaynaklar için bk. Prof. Dr. Ahmed AKGÜNDÜZ – Doç. Dr. Said ÖZTÜRK, Bilinmeyen Osmanlı.Osmanlı Araştırmaları Vakfı

 40. Bu yazı sonuna kadar gerçektir.

 41. Hakan beyinsizi amma edebiyat yapmış. Osmanlı hanedanı türk değildir. Türkiye de zaten genetik olarak türk değil. Varsa yüreğin, genetik teste gir.

  Bunları, ırkçılık olsun diye demiyorum. Gerçek ne ise söylemek gerekir. Kıvıran yalan söyleyen dinci osmanlıcı beyinsizlerinin yalanlarına uyuz oluyorum. Adi şerefsizler ; Senin OSMANLI dediğin itler ; Türklere hakaret dolu şiirler yazdılar.

  Balivet’in ortaçağda Türkler adlı eserinde Türk tanımı yapmış.Türkiye’de sokağa çıkın; alayı arab. Sadece çekik gözden elenirsiniz.

  Hadi DNA yı geçtim, türk kültürüne sahip değilsiniz ki; herşeyiniz arab, kültürünüz arab.

  Türk dediğin ortaasyalı bir halktır, ortaasyadan anadoluya göç çok az oldu; bu bilimsel olarak İSPATLANDI. Genetik sonuçlar da ortada, anladınız mı Anadolu çomarları ?

 42. Osmanoğlu Türklerden nefret ederdi.. Fatih’in kanunnamesi de aynen şu yazılıdır (ya Türkler gibi ya şehirliler gibi)açıp okuyun biraz.. hiç bir Osmanlı hanımı Türk değil hiç bir dönem yazılan hiç bir açıklamada Türk kelimesi geçmez.. Türk saraya sokulmaz Türk kadınla birlikte olunmaz… Osmanoğlu türkü aşağılık görürdü çok şükürki Mustafa Kemal 600yıllık bu Osmanoğlu’nun Türk düşmanlığına son verip adı Türkiye olan güzelim. Atanımızı kurdu bize dil tarih toprak marş bayrak bıraktı..mekanı cennet olsun

 43. 1.
  çokuluslu bir halka sahip olan ve devlete adını vermiş bir hanedanlık tarafından yönetilen imparatorluğa şimdinin ulus devlet mantığı ile bakmamızın yol açtığı bir yanılgıdır.
  uzun uzun anlatmak yerine şöyle demek daha kolayıma geliyor: roma imparatorluğu ne kadar italyansa, osmanlıda o kadar türktü.
  2.
  osmanlı devleti nin türk olmaması dolayısı ile bizim de atalarımız gibi türk olmamamız manasına gelmektedir ki bu kabul edilebilir değildir.
  3.
  osmanlı nın türk olup olmadığını tartışmak için osmanlı nın türk anlayışını bilmek gerekir öncelikle!
  osmanlı da sarayda türklük babadan gelir.birçok padişah ın annesi venedik,rus,çerkestir fakat baba esas alındığından padişahlar türk sayılmıştır.fakat bilimsel olarak ve benim şahsi görüşüme göre padişahlar elbetteki türk değildir.zaten osmanlı da saray yaşamı çok karışıktır anlamak mümkün değildir…

  4.
  fatih sultan mehmed han a rum hükümdarı denmesinin sebebi istanbul u fethetmiş olmasıdır ki bu da gayet normaldir.

  5.
  osmanlı türkler tarafından kurulmuştur,en başta her zaman türk vardır fakat sadrazamların pek azı türktür,bunun sebebi devlet yönetiminde karışıklık çıkmasının önlenmesi ve balkan uluslarının devlete bağlı tutulmak istenmesidir.

  osmanlı da tahtta hak iddia etmek için türk bir babanın soyundan gelmek gereklidir ki bu nedenle de üst düzey devlet kademelerine türkler pek getirilmemişlerdir.

  türkçe osmanlı da sokak dili olarak kalmıştır.sarayda ve resmi yazışmalarda daha çok farsça ve arapça kullanılmıştır.

  osmanlı kuruluşundan çöküşüne kadar türkler tarafından yönetilmiş,fethedilen topraklara daima türkler yerleştirilmiştir.

  sadece kanuni nin alman imparatoru charles quint e yazdığı mektuplara bakarak devletin türk devleti olduğu anlaşılabilir rahatlıkla.

  hepsinin yanında avrupa 18.yy a kadar osmanlı kelimesini neredeyse hiç telaffuz etmemiştir.onlar devlete selçukluların devamı gözüyle bakmış ve türk demişlerdir.gidip avrupa daki şehir müzeleri ya da anıtlar gezildiğinde bu daha rahat anlaşılabilir.içerisinde türk kelimesinin geçtiği atasözlerinden tutun viyana daki türkler geliyor kaçın feryatlarına kadar avrupa osmanlı yı türk bellemiştir.fransız ihtilali sonrasında ve gelişen osmanlıcılık,ümmetçilik gibi türkçülüğe darbe vuran akımların ardından bu bir miktar kaybolsa da istiklal savaşıyla birlikte yeniden canlanmıştır.

 44. Ulan gerizekalılar Osmanlı bizim şanlı tarihimiz bunun gibi Osmanlı hainlerine inanmayin p.. admin kimi kandiriyon sen orospu koskoca TC devletinin tarigcileri bilmiyoda bunu senin gibi pust mu bilecek siktir lan ordan gotveren

  • Yahu sizin cenahtan birisi de içinde mikroskobik düzeyde olsa bile biraz fikir kırıntısı içeren bir “yorum(!)” yazsa dişimi kıracağım yahu! Ama neredeeeee!!! Varsa yoksa küfür kıyamet. Ben sana küfretmem beyefendi. Haa âlâsını, en tumturaklısını bilirim de küfür bile değene edilir. Sana ne diyeyim ki! Şu Türkçeye bak! Seveyim senin Türkçeni. Allah’ın cahili dangalak seni!

 45. NASIL OLUYORDA ILK OSMANLI SULTANI MOGOL IDI ISE MOGOLLAR ISLAMDAN VE TURKLERDEN NEFRET ETTTIKLERI ICIN BUTUN BAGDATI ISLAMI ESERLERI YAKIP YIKTILARDA NASIL OLUYORA OSMAN GAZI MOGOL VE AYNI AYNDA MUSLUMAN OLABILIYOR BU NASIL BIR MANTIKTIR?

 46. Sabbah türklerden nefretle bahsedilmesinin nedeni kuyruk acısı sen merak etme anadoluda turk yok demissin dünyanın neresinde saf kan diye bisey kaldiki ayriyetten osmanlı padişahları turke benzemiyo demissin iyide padişah resimlerinin çoğu temsili gerçek deyil bir tek fatih sultan kendi portresini çızdirmıştır onun haricinde diğerleri tahmini oda zamanla yabancı kadınlarla evlenmelerinin etkisi vardır ayriyetten malazgirt savaşı turk ibaresi yok demissin buda yanlış kaç yıllık vatikan arşivlerinde bile selçuklu dan türkler diye bahseder bin yildir anadoluya turkiye denir bunun nedeni selçukluların anadoluya girmesidir.yani kıskanmayın çalışın sizinde olur

 47. Yaziyi yazan zat ve onu tessekkur yamuruna tutanlar birkac kotu ornek bulup kendi ideolojik cikarlariniz ve kendi ideolojinizi (biraz cakma ulusalcilar) osmanliyi hazmedememis veya isinize gelmemis kisilersiniz nekadar laf cambazligi yapsanizda tarihin gerceklerini degistiremezsiniz gecin bunlari avrupa bile Turkiye cumhuriyetini OSMANLİNİN devami olarak gorur. Cikarlariniza ve emellerinize uymasada gercek budur.

 48. Bence tamamen saçma bir yazı olmuş dünyada milliyetçilik zaten çok sonraları çıkmış yani birakin irk olarak bayrak bile onenli bir sey degildi ayrıca devşirme olayı yani yeniçeri kaldırılma sebebi yeniçerilerin bozulması evlilik esnaflık ve istanbulu haraca bağlamaları kaldırılması bunun sebebi ayrıca osmanlı amerikadan vergi alan tek devlet yani ne bileyim devlet bizim devlet kazandığı zaferler bizim zaferlerimiz sonucta dedelerimiz osmanlı askeri birligin icinde savaşmistir kalkıp kötü yanlarından bahsetmek o insanlarıda atalarımızida kötülemek olur

 49. Bunlara en iyi cevap Admin bilirsin bilindik bir sözümüz var . ‘ Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir ; Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir .’ Ama el acıtmayada değmez cahille girilmez münâkaşaya . Monolog yapıp dururlar ancak. Kendilerini illaaa birilerinin torunları olarak benimsemeleri ve onlara yamamaları 🙂 . Örgün eğitim döneminde tarih dersini nasıl dinledilerse artık kendilerini torun olarak bellediler 😉

 50. Kansız lar vatansizlar Google yazıyı en üstte koymuş Türklüğe hakaret ne varsa en önde bu yazıyı okuyup kafası bile karışan kansızdir

 51. Kardeşim Osmanlının %80 i TÜRK dür Hanedan da Türk oldugunu bilir Fakat Bölücülük Ce ayrımcılık olarak Gösterilecegi İçin halk Oyuna gelip İsyanlar Çeşitli Sorunlar çıkarma olsalıgı oldugu için Daha çok islamcı Politika Yürütmüştür Osmanlı Avrupa Bile Osmanlı ya Osmanlılar Geliyor değil Türkler geliyor Diye söylerlerdi Şimdi de öyle Lütfen yanlış bilgi verme bu arada son paşa yı Türk olarak çandarlı olarak söylemişssin hiç bi tarih kitabı yada araştırma yapmadın be adam Osman paşayı enver Paşayı ve daha nicesini nasıl Türk olarak görmezssin

 52. Bilgi için Teşekkürler

 53. Oğuz kelimesi idrak edemeyen eşek anlamında kullanılırdı. Çoğunlukla Oğuzlar(Türkler) işçi olarak çalıştırılır ve ucuz askeri güç olarak Osmanlı ordularında en ön safhalarda düşman ateşine karşı kamikaze niyetine bilerek ölüme gönderilirlerdi. Başıbozuk birliktiler. Katlettiler, kestiler , tecavüz ettiler , insan yerine koymadılar. Arap nüfusu Türk nüfusundan fazlaydı. Türkler Anadolu selçuklu devletinde de aynı durumdaydı. Birileri Osmanlı’yı ve Selçukluyu sanki Türkler kurmuş gibi anlatıyor. Bunlar doğru değil. Türklerin 450 senedir bir devleti hiç olmadı.
  Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuyla 450 senedir Türk ismi ilk defa bir devlet kuruluşunda yer almıştır, yoksa kimse Türkleri umursamazdı.
  Mustafa Kemal Atatürk’ün medeni bilgiler not defterini okuyabilirseniz bizzat Atatürk’ün kaleminden meseleyi anlayabilirsiniz.
  Atatürk Arapların kavmi necip olarak anıldığını , Türk askerlerinin Araplara saygısızlık etmeye hakkının olmadığını , saygısızlık eden Türk askerinin Atatürk’ün gözleri önünde Arap binbaşı tarafından dayak yediğini , o günden sonra Türklük şuurum daha da arttı diye yazmıştır Atatürk.
  Bakın şuradan mantık yürütün zaten meseleyi çözersiniz;;
  İstanbul diye bir şehir 1930 tarihine kadar yok.
  Osmanlı İmparatorluğunun başkenti Konstantiniyye’dir.
  1922 yılına gelindiğinde Konstantiniyye şehri Türkler tarafından ele geçirilmiştir ve Osmanlı İmparatorluğu yıkılmıştır.
  Türkler yabani ve görgüsüz insanlardır. Bunu kabul edelim.
  1930’da Konstantiniyye ismi yerine İstanbul ismi gelip , Köylere açılan köy enstitüleri 1950’de kapatılınca köyde eğitim azalır ve daha iyi yaşam umuduyla şehirlere göç artışı yaşanır.
  1900’li yıllarda Konstantiniyye’nin nüfusu 500’bin idi.
  Bugün ise kayıtlı 20 milyon , kayıt dışı 10 milyon insan yaşıyor.
  Türklerin tarihine bakarsanız hiçbir zaman sanat ve estetik anlayışına rast gelinmez.
  Türkler 1400 senedir tek bir tane bile bilim adamı çıkartamamıştır.
  Cumhuriyet ilanıyla Türklerin yükselmesini sağlayan Atatürk’ün çocukları Aziz Sancar gibi adamlar ancak ve ancak Cumhuriyet ile mümkün olabilmiştir.
  Yoksa Ahmet Haşim’in 1919 yılında yazdığı bir Anadolu mektubunu , ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun kitaplarında yazılanlara bakarsanız Türklerin bulundukları içler acısı hali anlayacaksınız.
  Türkler gerçekten bir Osmanlı sömürgesiydi. Sayıları her zaman azınlıkta kaldı. Şehirlere gidemediler çünkü Türkçe konuşulmuyordu. Arapça ve Farsçanın yaygın olduğu bir dönemde Anadolu’da köylerde yaşamaya mecbur kaldılar.
  Belki de bunların arasından en berbat olanı Kuran kitabının Arapça yazılması olabilir.
  Türkler 1000 senedir kuranı okumadan ve anlamadan , cemaatçilerin tarikatçilerin avuçları arasında uyduruk sözlere inanarak yaşadılar.
  Atatürk’ün talimatıyla Elmalılı Hamdi’nin kuran*ı kerim Türkçe çevirmesi derhal işleme koyuldu ve müslüman Türklerin okuduğunu anlaması için Türkçe çeviriler basıldı.
  CHP zihniyeti kuranı yasakladı , CHP zihniyeti ezanı Türkçe yaptı gibi laflara lütfen aldırış etmeyiniz.
  Bu Anadolu Türk milleti Osmanlı İmparatorluğundan çok işkence görmüştür.
  Osmanlı İmparatorluğu çökmeye başladığında ilk isyan başlatanlar Anadolu halkı olmuştur. Türkler Osmanlı’dan çok nefret ederdi . Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptıkları asla geri ödenmez. Adam Türkler özgür olsun diye 59 senelik hayatının çoğunu harcadı. Kıymetini bilmek lazım.

Bir cevap yazın

 • Kullanıcı Girişi

  Kullanıcı Girişi
 • Anlık Ziyaretçi Sayımız


  Yandex.Metrica
 • Arşiv