“SAVAŞÇI” isimli bir dizi var FOX TV’de. Geçenlerde gazete haberlerine göz gezdirirken Ediz HUN’un da bu dizide rol aldığını öğrendim. Eskiden beridir Ediz HUN’u çok severim. Sırf onu seyredebilmek için bu adını verdiğim “DİZİYİ(!)” iki haftadır izliyorum, daha doğrusu katlanıyorum.

Ben hayatımda çok abuk subuk dizi ya da film izledim ama bu kadarını inanın hiç görmedim. Pes yani pes…

 

Ediz HUN – Savaşçı

Bir ülke düşünün kendi ordusunu, askerini istese bu kadar madara bir duruma düşüremez. Önceleri ciddi ciddi, bunun bir komedi dizisi olduğunu düşündüm. Hani Zaytung’vari bir yapım olabilir dedim. Kendi polis teşkilâtını eleştiren Polis Akademisi gibi bir seri ya da Leslie Nielsen’in ABD Başkanını oynadığı o efsane komedi filmleri benzeri bir eleştiri dizisi falan sandım. Belki de ordumuzun imajını sarsmak için, hani moda tabiriyle, sübliminal mesaj olarak alttan alttan kendi askeriyle dalga geçen bir yapım da olabilir dedim. İnanın bunları tüm samimiyetimle söylüyorum. Ama değilmiş!

Bizim asker, nasıl oluyor tam bilemiyorum, Azerbaycan, Türkmenistan askerlerini falan yönetiyor. Kılıç diye bir tim var, bir gidiyorlar yolda 50-60 Ermeni, ya da Kürt terörist öldürüp geliyorlar. Bir Ermenistan’dalar, bir Suriye’de. Bir Kuzey Irak’talar bir Azerbaycan’da. Öyle izin almak falan da yok ha. Oraların efeleri onlar. İnanılmaz! Türk askeri ve komutanlar Olimpos Dağındaki Zeus ve yanındaki diğer tanrılar gibi. Attığını onikiden vuran birer terminatör hepsi.

Yani sizin anlıyacağınız, gerçek hayattaki başarısızlığımızın oluşturduğu imajı, işte böyle geri zekâlılara yönelik dizilerle yok edeceğimizi sananların mastürbasyonundan başka bir şey değil bu dizi…

Aslında oluşturulan bu sahte dünyada kahraman olmak çok kolay, zira 1 km öteden nişan alıp tüm teröristleri tek tek başından vurarak avlayan kahraman başçavuş için bu çocuk oyuncağı. Çünkü yanında arkadaşı vurulan gariban terörist, salağın teki olmalı ki, istifini hiç bozmadan kabak gibi açıkta yavaş yavaş yürümeye devam ediyor. Hani, kendisini mıhlayacak adamın işini kolaylaştırmak için açıkta öyle poz vererek sanki sıranın kendisine gelmesini bekliyor.

Türk askerini canlandıran oyuncular desen, buram buram şovenizm kokan isimleriyle, akılları sıra ordumuzu yücelteceğim derken onu daha da gülünç duruma düşürüyorlar. Tüm karakterler âdeta bilinçli bir şekilde karikatürize edilmiş. İsimlere bir bakın Kopuz Albay, Kutalmış Paşa, Göktürk Albay, Yörük, Çiğiltepe, İlbeyi, Yüzbaşı Bozok, Teğmen Efe. Düşmanı canlandıran oyuncular ise evlere şenlik! Rollerinde o kadar abartılılar ki inandırıcılığı hemen hemen yok gibi. Terörist değil de kabare oyuncusu mübarek! Militanlar salaklığın kitabını yazmışlar, zira binlerce mermi sıkmalarına rağmen tek bir askeri vuramıyorlar ama kendileri, her seferinde de kafalarından olmak üzere, keklik gibi avlanıyorlar. Yahu PKK böyle dangalaklar sürüsünden oluşuyorsa biz bunlarla 35 yıldır neden uğraşıyoruz?

Yani şu dizi demeye dilimin varmadığı soytarılıkta oynayanlara da yazıklar olsun. Yılların tiyatrocuları Serhat Nalbantoğlu, Murat Serezli, Alp Öyken, Tamer Karadağlı neden müdahale etmez, neden adeta ucuz bir üçüncü sınıf komedi dizisine dönüşmüş böyle saçma sapan bir yapımda hâlâ oynar aklım almıyor.

Ha, bu arada Ediz HUN da bir iki sahnede göründü o kadar. Sanırım saçmalığı görüp diziyi bıraktı zira son bölümde hiç görmedim.

 

Uğur GÖRGÜLÜ

31 Mayıs 2021 – Jvari (Gürcistan)