Rahmetli dedem (babamın babası) elinden tespihi, ayağından mesti eksik etmezdi.  Namaz kılardı ama meclis-i cem kurulduğunda masaya oturur, kavunu, beyaz peyniri meze yapar, adam gibi rakısını da içerdi. Erzincan’ın Kemah’ında lastik tamirciliği yapan ümmî bir adamdı. İnönü hayranıydı. Atatürk’ü yakından görmüştü, bu olayı anlatırken heyecanlanır, onun gözüne bakamadığından bahsederdi. Çok dürüst bir adamdı, o nedenle pek bir maddi varlığı olmamıştı. Hayatı boyunca CHP’ye oy verdi.

Annemin babası imamdı. O da ayağı mestlilerdendi. Dedemi içki içerken hiç görmedim.  İzmir’in işgali sırasında birkaç arkadaşıyla birlikte bir Fransız subayının öldürülmesinde rol aldığı için, yani bir insanın ölümüne neden olduğu için pek üzülürdü. İnsanlara dürüst ve namuslu olmayı öğütlerdi hep. İzmir’in Çırpı köyünde manifaturacılık yapardı. Son nefesine kadar Atatürk dedi ve CHP’ye oy verdi.

Merhum peder bey rakı içmeyi severdi, özellikle arkadaşlarıyla birlikte olduğunda. Günümüzdeki anlayış çerçevesinde dindar olduğu söylenemezdi, ancak bayram ve cuma namazlarını kaçırmazdı. Şeker hastalığı onu pençesine alana kadar da orucunu tutmayı ihmal etmedi. Bana hayat hakkında verdiği en önemli öğüt: “Oğlum, her ne iş yapıyorsan en iyisini yap. İşin üçkâğıdına kaçma. Namuslu ve dürüst ol. Adil ol. Sırtın yere gelmez.” Bir namus ve adalet timsali olarak yaşadı ve öldü. Atatürk’ün adını duyduğunda gözleri yaşarırdı. Bir kez CKMP’ye oy vermişti. Bundan pişmanlıkla söz ederdi. Onun haricinde hep bir CHP seçmeniydi.

Rahmetli büyükannem, Ruslar Erzincan’a dayandığında kızı (benim babaannem) ve alabildiği üç beş parça eşyasıyla alel acele Trabzon’a doğru yola çıkmış, canını Rusun elinden zor kurtarmıştı. Yolda ölenleri gömmeye fırsatları olmadığından yol kenarına bırakır ve devam ederlermiş. Televizyonun ne olduğunu anlayamadığından o zamanlar haber spikeri Zafer Cilasun ekrana çıktığında başörtüsüyle yüzünü örter “Bu adam, Ankara’da da çıkıyor” derdi. Ankara’da diğer kızı yaşardı. Büyükannemiz, yani babamın anneannesi vefat ettiğinde neredeyse 100 yaşındaydı. Bacakları tutmadığından namazını sandalyede oturarak kılar, gün boyunca da arapça Kur’an’ını okurdu. Kulakları iyi duymazdı, o nedenle siyasi gelişmeleri öğrenmek için, “İnönü ne demiş, Ecemiş ne demiş” diye bizlere sorardı. Atatürk’ten her zaman minnettarlıkla bahseder, İnönü’yü yere göğe koyamazdı. Son yıllarında ise en sevdiği politikacı Ecevit’ti. Bir CHP’li olarak göçtü…

Hemen hepsi CHP’li olan benim ailem rakı da içiyordu, namaz da kılıyordu. Orucunu da tutuyordu, yılbaşında şampanya da patlatıyordu. Yani namaz kılanlarla şampanya patlatanlar ayrımı hiçbir zaman olmadı bizde. Namaz kılanlar bir köşede namazını kılar, sonra gelir sofrada rakı içenlere katılırdı.

Benim ailemde bu örnekleri çoğaltmak mümkün. O zamanlar politikacılar toplumu bölmek ayrıştırmak için bu denli uğraşmadıklarından olacak, kim namaz kılıyor, kim dindar, kim değil hiç önemsenmez, kimsenin etnik kökeni, mezhebi, meşrebi ile ilgilenilmezdi.

Adalet Bakanlığı makamını işgal eden zat: “Bu seçimler namaz kılanlarla, şampanya içenlerin seçimi olacak” vecizesini yumurtlayarak çok büyük bir halt ettiğini zannetmiş. Evet aslında doğru, bu seçim gerçek müslümanlarla, sahte müslümanların seçimi olacak.

Bu seçim yalancılarla, sahtekârlarla namusluların, cesurların, adaletten yana olanların seçimi olacak;

Bu seçim insanları bölen, ayrıştıran, kutuplaştırıp kendi gibi düşünmeyenleri şeytanlaştıranlarla, hiçkimseyi dili, dini, mezhebi, rengi, etnik kökeni yüzünden ötekileştirmeyen aksine birleştirenlerin seçimi olacak;

Bu seçim, din istismarcılarıyla, dindarların seçimi olacak;

Bu seçim hırsızlıklarını din sosuna bulayarak kamufle edenlerle, bu hırsızlıkları açık edenlerin ve Cumhuriyet döneminde yapılan ne varsa onları satanlarla, bunları geri almak yeniden inşa etmek isteyenlerin seçimi olacak…

Haydi namaz kılanlar, haydi şampanya patlatanlar; bizleri ayrıştırmaya, birbirine düşürmeye gayret edenlere inat bir araya gelme zamanıdır…

Seçim sizin ey Türk Halkı…

Kararını ver: Ortaçağ karanlığı mı aydınlık mı?

İyilik mi saf kötülük mü?

Asıl seçim bu!

 

Uğur GÖRGÜLÜ

30 Nisan 2023 – Khashuri (Gürcistan)