390Gezici Araştırma Şirketi “Türkiye’de Muhafazakârlaşma Azalıyor” konulu bir araştırma yapmış. Kendi tabirlerine göre bu çalışma, 7 coğrafi bölgede, Türkiye’deki insan profilini karakterize edecek yeteri sayıda denekle gerçekleştirilmiş. Çok ilginç değerlendirmeler var; internette kısa bir araştırma yapan herkes bulabilir. Burada bir sürü rakam verecek değilim, benim üzerinde durduğum husus, konuya üstten bakıp genel anlamda varılan sonuçların ne olduğu. Ve buna baktığımda beni hiç de yanıltmayan adeta bugüne kadarki iddialarımı tamamen teyit eden bir netice ile karşılaşıyorum ve buna hiç şaşırmadığımı da belirtmeliyim…

 
Varılan genel sonuç şu: Türkiye’de kendisini muhafazakâr olarak niteleyen insan sayısında AKP’nin yüksek oy aldığı dönemlerde artış varken, AKP’nin oy kaybettiği dönemlerde hatırı sayılır oranlarda düşüş yaşanıyor. Bu, namaz kılmada da, oruç tutmada da, kafayı türbana dolamada da aynen böyle…

 

Peki, bu çarpıcı sonucu nasıl değerlendirirsiniz?

 
TÜRK MİLLETİ DİNİ, DİNİ DEĞERLERİ, İBADET RİTÜELLERİNİ SADECE GÜCE YAKIN OLMANIN ENSTRUMANLARI OLARAK KULLANIYOR. YANİ İKTİDARA YAKIN DURMAK İÇİN KENDİNE MUHAFAZAKÂR PAYESİ VERİYOR, KAFASINI BEZE DOLUYOR, CAMİLERDE ÖN SIRALARDA YER ALIP KENDİNİ GÖSTERMEK İÇİN YARIŞIYOR VE ADETA İKTİDAR SAHİBİNE “BAK BEN NE KADAR DA DİNDARIM” İMAJI VERMEK İÇİN ,TABİRİMİ MAZUR GÖRÜN, BİR TARAFLARINI YIRTIYOR…

 
Bu ne demektir biliyorsunuz değil mi?

 
BU; BU TOPRAKLARDA YAŞAYAN İNSAN TOPLULUĞUNUN ÇOĞUNLUĞUNUN NE KADAR ŞAHSİYETSİZ, CİBİLİYETSİZ, OMURGASIZ, İKİ KURUŞLUK ÇIKARI İÇİN ANASINI BİLE SATACAK TIYNETTE, TAPTIKLARI TEK TANRI PARA OLAN, VATAN, BAYRAK, ATATÜRK, DİN, İMAN GİBİ KUTSALLARI, KIRMIZI ÇİZGİLERİ ASLA OLMAYAN, GÖRÜNTÜDE MUHAFAZAKÂR KANI BOZUK HACIYATMAZLAR OLDUĞUNU GÖSTERİR.

 
Ne yazık ki ben bunu yıllardır söylemekteyim. Siz AKP’nin temsil ettiği zihniyete kızmayın, onlar kendilerine verilen görevi yerine getiriyorlar. Asıl bunları mütemadiyen artan oylarla seçip tepemize getiren bu millete kızın diye yazıp çizip duruyorum. Bana “Bu millete bu kadar da yüklenme. Türk Milleti’nin ne zaman ne yapacağı hiç belli olmaz” mealinden lakırdılarla serzenişte bulunanlara da binlerce kez söylediğimi, yazdığımı bir kez daha yineleyeceğim:
14545_980x370EĞER TEŞHİSİ DOĞRU KOYMAZ ve GOYGOYA, EYYAMCILIĞA, HALK DALKAVUKLUĞUNA DEVAM EDERSENİZ, “BU MİLLET ASİLDİR, KAHRAMANDIR, YÜKSEK KARAKTERLİDİR, MÜTHİŞ BİR DEMOKRATİK ÖNGÖRÜSÜ VE SEZGİSİ VARDIR. SAĞDUYULUDUR. SANDIKTA ŞÖYLE DERS VERİR, BÖYLE DERS VERİR” GİBİ POPÜLİST YAKLAŞIMLARLA GERÇEĞİ GÖRMEZDEN GELİRSENİZ, YANİ BU CAHİL CÜHELÂ SÜRÜYÜ DEVAMLI POHPOHLAYIP, KENDİNDE OLMAYAN NİTELİKLER ATFEDERSENİZ HİÇBİR YERE VARAMAZSINIZ.

 
İŞTE BU CİDDİ ARAŞTIRMA BU MİLLETİN VATAN, MİLLET İÇİN DEĞİL, SALT KENDİ KÜÇÜK ÇIKARLARI İÇİN OY KULLANDIĞINI KABAK GİBİ GÖSTERMEKTEDİR.

 
YAPILACAK OLAN ŞEY ÇOK AÇIKTIR: BU TOPRAKLARDA YAŞAYAN İNSAN TOPLULUKLARININ ÖNCELİKLE KÜLTÜREL ANLAMDA KALKINMASI GEREKMEKTEDİR. SONRA DA DÜŞÜNCE GÜCÜNÜ DİNCİ, CEMAATÇİ, IRKÎ, MEZHEPSEL, SİYASAL ÇEMBERLERİN KISKACINDAN KURTARIP KİTLELERİN EKONOMİK OLARAK ÖZGÜRLEŞMESİ SAĞLANMALIDIR.

 
DEMOKRASİCİLİK OYUNLARIYLA BU, ASLA YAPILAMAZ!

 
BUNU AKP GİBİ, MİLLETİN CEHALETİNDEN VE FUKARALIĞINDAN BESLENEN PARTİLER DE ASLA YAPMAZ.
çocuk_nesil_tayyip1ATATÜRKÇÜ-SOL-SOSYALİST EN KÖTÜ İHTİMALLE SOSYALDEMOKRAT PARTİLERİN EN AZ 5 DÖNEM TEK BAŞINA İKTİDARA GELMESİYLE BU DEDİKLERİMİZ “BELKİ” SAĞLANABİLİR. ZİRA BAŞARI, ABD’YE NE KADAR DİRENÇ GÖSTERECEKLERİNE BAĞLIDIR.

 

BİR DİĞER NOKTA DA BU MİLLET DEMOKRATİK SEÇİMLERLE BÖYLE BİR SOL PARTİYİ ASLA TEK BAŞINA İKTİDARA GETİRMEZ. BİR SOL PARTİYİ MECLİSE BİLE SOKMAZ.

 

O ZAMAN GİTTİKÇE ORTAÇAĞ KARANLIĞINA SÜRÜKLENEN BU CAHİL KOYUNSÜRÜSÜNÜN RUHUNA FATİHA OKUMADAN BAŞKA BİR ÇÖZÜM YOKTUR.

 
AMA ÜMİTLERİN VE TÜM ÇARELERİN TÜKENDİĞİ YERDE DEVRİM OLUR, KİM BİLİR DÜŞÜK BİR İHTİMAL AMA, UMUT FAKİRİN EKMEĞİ DEMİŞLER… UMMAKTAN BAŞKA YAPACAK BAŞKA BİRŞEY YOK!

 

Uğur GÖRGÜLÜ

13 Temmuz 2015 – Erciş