untitledCumhuriyet Halk Partisi listesinde şimdiye kadar listeye alınanlar ve alınmayanlar konuşuldu. Fakat listeye alınanların koyulduğu sıralama da partinin tercihlerine dair çok şey anlatıyor.

Süleyman Çelebi’yi herkes DİSK Genel Başkanı olduğu günlerden hatırlar. Senelerce sendikal mücadelenin her kademesinde bulundu.

Daha az hatırlanacak olan, Çelebi’nin bir tekstil işçisi olması. Ordu Perşembeli Çelebi, 18 yaşında Tekstil-İş’in şube sekreteriydi.

Çelebi, CHP’den milletvekili aday adayı oldu. Parti, Çelebi’yi listeye aldı.

Süleyman Çelebi, İstanbul 3. Bölge’de, üçüncü sıradan aday.

Peki, listede Çelebi’nin bir sıra üstünde kim var? Umut Oran. Bir tekstil patronu olan Umut Oran, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği başkanlığı, yani tekstil patronları temsilciliği dahi yaptı. Fabrikalarında işçilere “Türkiye için çalışıyorum” yazılı tişörtler giydirirdi, sanki işçiler kendi kârı için çalışmıyorlarmış gibi.

Listede birinci sırada bir başka işadamının, Erdoğan Toprak’ın bulunduğunu da not edelim.

Bir tekstil işçisinin üzerinde, bir tekstil patronunun olması, CHP’nin yönelimine dair çok şey anlatıyor. “İşçinin emeğine sahip çıkar” diye İstanbul 3. Bölge’de CHP’ye oy verecek olanlar, işçilerin emeğini sömürerek zenginleşen, bir de onları “Türkiye için çalışıyorsunuz” diye kandıran bir tekstil patronunu meclise sokacaklar önce.

Patron girmeden, işçi giremeyecek. Üstelik Umut Oran, Kılıçdaroğlu’nun tuttuğu bir isim ve CHP’nin ekonomi politikalarında büyük söz sahibi.

Fatma Nur Serter

Fatma Nur Serter

Bir başka örnek, İstanbul 1. Bölge’den. Fatma Nur Serter, siyasi duruşunun niteliği bir tarafa, CHP’de iyi tanınan ve partiye uzun zamandır emek vermiş bir eski akademisyen. Serter’i kamuoyu en fazla laiklik tartışmalarındaki tavrından hatırlar.

Serter İstanbul 1. Bölge’de altıncı sıradan milletvekili adayı. Bir üstünde, beşinci sırada ise bir imam var. İhsan Özkes. Gürsel Tekin’in partiyi din söylemini kullanmaya teşvik eden stratejisinin çıktılarından, son dönem Kılıçdaroğlu’nun birçok yere yanında götürdüğü bir isim.

           İhsan Özkes

İhsan Özkes

CHP’nin meclise sokacağı imama Nur Serter’in bir sıra üstünde yer vermesi de, elbette partinin yönelimi açısından bir tesadüf değil.

CHP “emeği savunan isimlerle” solculardan oy alacak, ama önce patronları meclise sokmak kaydıyla.

CHP “laiklik hassasiyeti olan” kişilerden oy alacak, ama önce bir imamı meclise sokmak kaydıyla.

Kemal OKUYAN – 13 Nisan 2011
soL