untitledNe zaman “İşte hayalini kurduğum yapı bu, şuraya gireyim de mücadelemi burada sürdüreyim” diye düşünsem daha katıldığım ilk toplantıda gördüğüm manzara beni şaşkına çevirdi şimdiye dek. Genç bir adamken SHP’de gördüklerim, daha sonra CHP’de, ADD’de, bizkackisiyiz hareketi toplantılarında ve şimdi de yıllardır çağrısını yaptığım birleşimin, belki de adresi budur artık dediğim MBH’de daha ilk günde ayrışma başladı…

Peki neden oluyor bunlar? Binlerce kez yazdım, çizdim, anlattım, haykırdım…

Koyunsürüleştirilmiş, tebaalaştırılmış cahil ve fakir kitleleri gütmek çok kolaydır. Hoşlarına gidecek bir iki dini söz, bir namaz gösterisi, bir kaç kilo erzak, kömür yeter bu kitleleri peşinden sürüklemek için. Hiç sorgulamaz bu kitlenin koyundan farkı olmayan fertleri, “Benim şeyhim, şıhım ne derse, ne eylerse doğru eyler” mantığındadır. Düşünmez, irdelemez, araştırmaz, okumaz, onun yerine başkaları düşünür, irdeler, yorumlar ve ona şırınga eder. Böyle yaşar giderler, liken gibidir hayatları; mantarlarla alglerin birlikteliğinden farkı yoktur. Biri olmadan diğeri olamaz zira…

O nedenle emperyalizme hizmet eden cumhuriyet ve çağdaşlık düşmanı kara beyinliler, taa ATA’nın sağlığından beri istemezler halkın okumasını, yazmasını, bilinçlenmesini. Köy Enstitülerini açan İsmet Paşa’ya “Bu kadar okumuş köylü başa bela olur Paşa” diyen zihniyet işte bu işbirlikçi, satılmış, hain zihniyettir.

Bunlarla baş etmek çok zordur. Çünkü karşınızdaki cahil kitleyi “Din elden gidiyor” nidalarıyla üstünüze sürmeleri an meselesidir.

-1Kapısına bırakılan erzağın, kömürün, kafasını poşetleme karşılığı aldığı maaşın, bunların iktidardan ayrılmasıyla son bulacağı korkusu yüreklerine işlemiş aç, fakir ve cahil insanımız, aslında demokrasinin amaç mı yoksa araç mı olduğunu tartışan tramvaycıların “Daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük için bizim mücadelemiz. Biz fakir fukara, garip gureba için bu göreve talip olduk” palavralarını baskıcı, dayatmacı, totaliter bir rejiminin tesisini, faşist ve cuntacı bir yapılanmayı oluşturma çabalarını maskelemede kullandıklarını hiç bilmezler, bilemezler, doğrusunu söylemek gerekirse umurlarında bile değildir…

Onların dünyaları, kendilerine gösterilenle sınırlıdır. Üstüste kümelenmiş kuyruklarda, önlerine fırlatılan torba torba erzağı, kömürü kendilerine yapılabilecek en büyük yardım olarak görürler. Buna inandırılmışlardır. Kendilerinin hiçbir şey yapamayacaklarını, cahilliğin ve fukaralığın kaderleri, din bezirganı DP-AP-MC-ANAP-DYP-AKP zihniyetinin ve payandalarının da başlarına gelebilecek en iyi şans olduğunu sandıklarından, kamyonlardan fırlatılan yardım torbalarından birini kapabilmenin sevincinde dilencileştirildiklerini, sadakaya mahkum olduklarını, onursuzlaştırıldıklarını farketmezler.

Sen tek çocukla baş edemezken, ikincisini yapmaya cesaret edemezken, Sayın Başbakan diyor ki: “En az 3 çocuk yapın!”. Onlar da ikiletirler mi padişahlarının sözünü, “Ne demek Başbakanım, sen 3 iste biz yapalım 13. Nasıl olsa yapmak bedava!”. Doğru; nasıl olsa ekmek elden su gölden yaşamaya alışmış çoğu. “Allah tuttuğunuzu altın etsin, Allah ne muradınız varsa versin, Allah sizi başımızdan eksik etmesin” minnettarlığında cahiller sürüsüne yeni cahiller kazandırmanın telâşı ile tavşan gibi doğurur bunların karıları, biri yetmez ikincisi, üçüncüsü devreye girer fabrikasyon imalata. Aynı tip yamukkafalı, aptal bakışlı, ömrünü 150 sözcükle tamamlayan, karacahil bir sürü insan israfı… Önemli değildir bu insanların tahsili, iş hayatı, topluma kazandırılması emperyalist iktidarlar için. Zaten bunu da hiç istemezler. Onlar bilerek isteyerek öldürmez ama süründürürler bu insanları. Çünkü bunlar oy deposudur, iktidarlarının güvencesidir, her yeni bebek yeni bir oy demektir. O nedenle böceksürüsünü büyütmek için çalışırlar da çalışırlar…

Oysa okumuş yazmış, düşünen, üreten, irdeleyen, yorumlayan insanları yönlendirmek, yönetmek çok zordur. Çünkü bu insanlar sürü psikolojisi ile hareket etmez. Padişahım çok yaşa mantığında bir tebaa değillerdir onlar. Özgürce düşünür, çevresinde gelişen olayları her açıdan değerlendirir ve kendi akıl süzgecinden geçirirler. O nedenle hepsinin, ana ekseni aynı olsa bile farklı farklı düşünceleri, sorunlara farklı farklı çözümleri vardır.

Bu nedenle aydın, vatansever, ulusalcı, laik, tam bağımsızlıkçı, milliyetçi kitleleri tek bir amaç etrafında toparlayıp örgütlemek son derece zordur. Bunu bildikleri için zaten emperyalist sömürgenler halkın cehalet içinde yüzmesini isterler, o nedenle okumayı, bilinçlenmeyi bilerek isteyerek engellerler…

TÜM AYDINLAR, ÜLKENİN GİDİŞATINDAN TEDİRGİNLİK DUYANLAR ŞUNU İYİ BİLMELİDİR:

EĞER GERÇEKTEN DERDİMİZ VATANSA, TAM BAĞIMSIZLIKSA, EMPERYALİST OYUNLARI BOZGUNA UĞRATMAKSA, O ZAMAN HİÇ KİMSENİN KOLTUK SEVDASINDA, “BENİM FİKRİM DAHA DOĞRU SEN BANA KATIL” BENCİLLİĞİNDE, “KÜÇÜK OLSUN BENİM OLSUN” KARİYERİSTLİĞİNDE OLMAMASI GEREKİR.

O NEDENLE HER VATANSEVER “ACABA KENDİME NASIL BİR YARAR TEMİN EDERİM, BENİM BU İŞTEN İLERDE NASIL BİR ÇIKARIM OLUR?” YA DA “BEN ÇOK DENEYİMLİYİM, ŞU MU LİDER OLACAK…PEHHH, BEN ONUN EMRİNDE ÇALIŞMAM” GİBİ BİREYSELCİ, SIĞ, GÜDÜK DÜŞÜNCELERDEN SÜR’ATLE SIYRILMASI İLK KOŞULDUR. EĞER VATAN ELDEN GİDERKEN SEN BÖYLE DÜŞÜNCELERE SAHİPSEN ZATEN SANA “VATANSEVER” DEĞİL FIRSATÇI, ÇIKARCI DENİR. BURNUN EĞER KAF DAĞINDAYSA SENDEN BÖYLE BİR HAREKETE YARAR DEĞİL ZARAR GELİR.

TÜM VATANSEVERLERİN BİRER NEFER OLABİLECEĞİ, HERKESİN “BENİM VARLIĞIMIN, DENEYİMLERİMİN HAREKETE NASIL BİR KATKISI OLUR?” MÜTEVAZİLİĞİNDE DAVRANABİLECEĞİ SAĞLAM BİR YAPI KURULMALIDIR. O NEDENLE BİRLEŞİMİN TEK ADRESİ KİMSENİN İTİRAZ EDEMEYECEĞİ EVRENSEL İLKELERİ İÇEREN “KEMALİZM” ŞEMSİYESİNİN ALTIDIR.

BENCİLLİĞİN, FIRSATÇILIĞIN, “ÖNCE BEN”CİLİĞİN, GURUR GÖSTERİLERİNİN, HERŞEYİ BEN BİLİRİMCİLİĞİN, ONA BUNA KÜSMENİN, KIRILMANIN, “BENİM DEDİĞİMİ DİNLEMİYORLAR” KAPRİSLERİNİN, “AMA O BİLMEM NECİ, NE İŞİ VAR BU HAREKETTE” AYRIMCILIĞININ BÖYLE BİR HAREKETTE YERİ OLAMAZ!

AYRICA CHP, MHP, İP, HYP, YP, BCP, HEPAR GİBİ PARTİLERLE ADD, ÇYDD, CUMHURİYET KADINLARI GİBİ BİRÇOK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNÜN, SÜHEYL BATUM, ALİ SİRMEN, İLHAN SELÇUK, YAŞAR OKUYAN, ERDAL SARIZEYBEK, VURAL SAVAŞ, YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN…GİBİ TOPLUMDAKİ KANAAT ÖNDERLERİNİN KATKISI DA ŞARTTIR. TEK ÇATI ALTINDA KEMALİZM İLKELERİ ETRAFINDA OLUŞTURULACAK PLATFORM TEK LİSTE İLE SEÇİMLERE GİRDİĞİNDE TÜM EMPERYALİSTLER KAÇACAK DELİK ARAYACAKTIR.

AMA CHP AYRI, MHP AYRI, DİĞERLERİ AYRI AYRI SEÇİMLERE GİRER, MBH DE VATANSEVERLERİ BÖLEN BİR BAŞKA HAREKET OLARAK KALIRSA FAYDADAN ÇOK ZARARI DOKUNACAKTIR. BU SEBEPLE BİRLİK ŞARTTIR, OLMAZSA OLMAZ KOŞULDUR.

TÜM VATANSEVERLERİN DİKKATİNE SUNARIM.

 

Uğur GÖRGÜLÜ

10 Mayıs 2010 Samsun